BalletOFFFestival prologue!

BalletOFFFestival prologue!

Krakowskie Centrum Choreograficzne zaprasza na prolog festiwalu tanecznego BalletOFFFestival!

PROGRAM BalletOFFFestival prologue

14 listopada (piątek) KRAKÓW
19.15 Homo religiosus, chor. Karol Miękina PREMIERA/ sala teatralna NCK

15 listopada (sobota) POLSKA
17.00 JETZT/TERAZ, Little: interference PREMIERA/ Studio KCC
19.15 JETZT/TERAZ, Little: interference/ Studio KCC

16 listopada (niedziela) ŚWIAT
19.15 FROM SIDE OF A MAN, FROM SIDE OF A WOMAN, Divadlo Štúdio tanca/ Štúdio tanca dance theatre, chor. Jozef Frucek/ sala teatralna NCK

wydarzenia towarzyszące:

15 listopada (sobota)
warsztaty taneczne z Krakowskim Teatrem Tańca
18.00 MIMOS, Art Color Ballet PREMIERA/ sala teatralna NCK

16 listopada (niedziela)
17.00 uroczyste otwarcie nowego Studia Krakowskiego Centrum Choreograficznego
Poliamoria, Krakowski Teatr Tańca

PEŁEN PROGRAM FESTIWALU
BalletOFFFestival prologue
14-16 listopada 2014, Krakowskie Centrum Choreograficzne – Nowohuckie Centrum Kultury
Al. Jana Pawła II 232

bilety: ulgowy 20 zł/ normalny 30 zł

rezerwacje:
tel. 12 644 02 66 wew. 55
e-mail: rezerwacja@nck.krakow.pl

BalletOFFFestival to nowa propozycja Krakowskiego Centrum Choreograficznego. Festiwal powstał w miejsce Krakowskich Spotkań BaletOFFowych, które od 1991 roku prezentowały i promowały w Krakowie sztukę tańca. W zeszłym roku Festiwal odbył się po raz ostatni. Dotychczasowym organizatorem wydarzenia był Dział Animacji Kultury obecnie: Impresariat Nowohuckiego Centrum Kultury.

W ramach Krakowskich Spotkań BaletOFFowych prezentowane były prace krakowskich, polskich oraz zagranicznych artystów, zarówno twórców profesjonalnych, jak i uzdolnionych młodych twórców – amatorów. Festiwal przez 22 edycje ewoluował w swoim rysie programowym od prezentacji sztuki baletowej (Krakowskie Spotkania Baletowe) po przedstawianie współczesnych form tańca  – co zaowocowało zmianą nazwy na Krakowskie Spotkania BaletOFFowe.

Ze względu na dynamicznie zmieniającą się rzeczywistość oraz nowe potrzeby rynku sztuki współczesnej proponowana dotąd formuła Festiwalu wyczerpała się.  W miejsce dotychczasowych Spotkań powstała inicjatywa wpisana w zupełnie nową formę, odpowiadającą potrzebom współczesnych artystów i widzów.

Organizatorem nowego Festiwalu jest Krakowskie Centrum Choreograficzne, które powstało w styczniu 2014 roku, jako rozwinięcie wizji artystycznej i organizacyjnej Krakowskiego Teatru Tańca oraz jego twórcy, Eryka Makohona, działających w Nowohuckim Centrum Kultury od wielu lat.

Nowy Festiwal z dużą konsekwencją realizować będzie ideę zawarta w tytułowej formule „BalletOFFF” –  w głównym nurcie Festiwalu znajdą się propozycje wykraczające poza klasyczny wizerunek tańca, eksplorujące nowe myślenie o kompozycji, formie i estetyce.

BalletOFFFestival to festiwal rezydencyjny, który stymulować będzie artystyczny proces twórczy. Wybrane realizacje projektowe otrzymają od Krakowskiego Centrum Choreograficznego wsparcie w realizacji spektaklu/wydarzenia/działania z zakresu  szeroko rozumianego tańca współczesnego i teatru tańca. Proces  obejmie kilkutygodniową rezydencję , w ramach której wyłonieni artyści pracować będą w dialogu z mentorem. Opiekunami poszczególnych rezydencji będą zaproszone do współpracy autorytety artystyczne z Polski i ze świata.

Kulminację Festiwalu stanowić będzie prezentacja powstałych w wyniku procesu spektakli oraz wydarzeń towarzyszących.

Istotnym elementem nowej formuły Festiwalu jest konfrontacja myśli choreograficznej, reprezentującej trzy zawierające się w sobie obszary: Kraków – Polska – Świat. To właśnie konfrontacja i wymiana doświadczeń artystów,  reprezentujących te obszary , wynikająca z tego synergia oraz możliwość jej obserwacji przez widownię budować będzie dodatkową wartość BalletOFFFestival.

Festiwal to kolejny ważny element misji Krakowskiego Centrum Choreograficznego, obejmującej stymulację i wspieranie sztuki choreograficznej oraz stwarzanie warunków do procesowej pracy badawczej/poszukującej  w zakresie sztuki choreograficznej.

KCC poprzez Festiwal stwarza warunki do twórczej konfrontacji choreografa i mentora. Udostępnia przestrzeń do pracy studyjnej, oferuje pomoc w realizacji spektaklu oraz promocji premiery.

Kuratorem BalletOFFFestival jest Eryk Makohon.

W ramach tegorocznego prologu, który odbędzie sie w dniach 14-16 listopada 2014 powstaną dwa autorskie spektakle taneczne, reprezentujące Kraków i Polskę (spektakl Karola Miękiny, stypendysty programu Młoda Polska oraz spektakl polsko–niemieckiego kolektywu „Little: interference”). Na koniec BalletOFFFestival swój spektakl zaprezentuje grupa ze Słowacji ŠTÚDIO TANCA DANCE THEATRE w chor. Jozefa Frucka.

Dodatkowym wydarzeniem Festiwalu będzie premiera Art Color Balet oraz spektakl Krakowskiego Teatru Tańca „Poliamoria”, który zainauguruje działalność nowego studia tanecznego Krakowskiego Centrum Choreograficznego.