Matki w ruchu to projekt, który bada temat macierzyństwa przekładając go na język choreografii, ruchu, ciała. Głównym celem Matek jest wzajemne wsparcie i ucieleśnienie macierzyństwa w bezpiecznej przestrzeni, stawiając na proces i brak presji.
Projekt jest również przestrzenią bez sztywnych ram, płaszczyzną dla różnych potrzeb artystycznych i badawczych związanych z macierzyństwem. Jest elastyczny tak samo jak rodzicielstwo i może pomieścić to, co przychodzi z zewnątrz. Dlatego też nie zakłada stałych i regularnych działań, jednocześnie nie wykluczając ich z góry.
Do tej pory pod szyldem Matek w ruchu odbyły się spotkania krakowskich mam, które przyjęły laboratoryjną formę dzielenia się swoimi doświadczeniami, indywidualnego zagłębiania się w dany moment (tu i teraz) macierzyństwa oraz pracy ruchowej. Tzw. laby odbywały się w zamkniętej grupie kobiet z ruchowym/tanecznym/choreograficznym doświadczeniem pozwalając na spotkanie w nieco innym kontekście i zawiązując wspólnotę matek dzielących się doświadczeniami i (często trudnymi) emocjami oraz wspierających się wzajemnie.
W ramach projektu Agnieszka Barańska-Kozik, Barbara Wysoczańska-Grochal oraz Monika Węgrzynowicz indywidualnie opracowały wybrane aspekty macierzyństwa metodą wywiadu przeprowadzonego przez psycholożkę Martę Muranowicz (Pyschologia Blisko Mamy). Krótkie fragmenty wywiadów posłużyły jako materiał do późniejszej pracy scenicznej.
Performans „Gdzie jest matka”
26 maja 2024 roku odbył się performans “Gdzie jest matka”, będący pierwszą publiczną odsłoną aktywności Matek w ruchu. Na mocy wcześniejszych laboratoriów i ich powolnego procesu, performans dotyczył wczesnego macierzyństwa oraz pamięci o tym trudnym i jednocześnie euforycznym etapie, kontekstu społecznego i niewidzialności matek oraz wyjątkowych jakości takich jak siła, dojrzałość, elastyczność, ujawniających się w macierzyństwie.
Podcast
Matki w ruchu to również podcast* prowadzony przez Barbarę Wysoczańską-Grochal. Gospodyni podcastu zaprasza do rozmów matki pracujące w obszarze tańca i choreografii do podzielenia się swoją perspektywą dotyczącą zarówno macierzyństwa, jak i pracy artystycznej oraz (nie)możliwości łączenia tych dwóch obszarów.
Link do podcastu pojawi się wkrótce.
Film „Gdzie jest matka”
Pogłębione badanie stanów i emocji towarzyszących macierzyństwu oraz chęć uchwycenia, zatrzymania wybranych momentów doprowadziły do produkcji filmowej*. Recyklingując rozwiązania choreograficzne przy jednoczesnym poszerzeniu możliwości jakie daje oko kamery, powstał film o takim samym tytule jak wcześniejszy performans, czyli “Gdzie jest matka”. Premiera produkcji odbędzie się 28 listopada 2024 r. w Kinie Paradox w Krakowie w ramach 4. edycji Tanecznych Shortów, zaprogramowanych przez Matki w ruchu.
choreografia i interpretacja: Matki w ruchu (Agnieszka Barańska-Kozik, Małgorzata Werbińska-Wojciechowska, Monika Węgrzynowicz, Katarzyna Węglowska-Jamroz, Barbara Wysoczańska-Grochal)
scenariusz, reżyseria: Barbara Wysoczańska-Grochal
współpraca reżyserska, zdjęcia, montaż, korekcja barwna: Wojciech Kozakiewicz
glitch: Grzegorz Kaliszuk
muzyka: Wojciech Kiwer
audiodeskrypcja: Katarzyna Peplinska-Pietrzak
kostiumy: Monika Węgrzynowicz
produkcja: Agnieszka Barańska-Kozik (Krakowskie Centrum Choreograficzne – Nowohuckie Centrum Kultury)
specjalne podziękowania dla Zofii Karpowicz, Justyny Pisarek, Beatrycze Bem, Marty Muranowicz
*Sfinansowane przez Unię Europejską NextGenerationEU.
Fot. Beatrycze Bem