Wystawa fotografii Klaudyny Schubert

1-31 sierpnia / Rynek NCK

1 sierpnia 2021 r., godz. 18:00 – WERNISAŻ

„Dance until we are lost”

Jedną z najważniejszych funkcji fotografii jest utrwalanie ruchu. Taniec będący jego kwintesencją i fotografia, która go niejako unieważnia, wydają się połączeniem sprzecznym. Jak najpełniej ukazać ruch poprzez jego zatrzymanie? Fotografia tańca coraz częściej zawiera w sobie próby znalezienia „adekwatności” środków wyrazu: długi czas ekspozycji, rozmycie, podwójną ekspozycję. Tymczasem taniec nie jest tylko ruchem, ale także emocją, eksterioryzacją wewnętrznej siły i kondycji. Nierzadko wyraża więcej niż jednoznacznie ukierunkowana aktywność artystyczna. Wychodzi poza samego tancerza, współgra czy rezonuje z przestrzenią, stanowiącą jego doraźną scenę. Fotografia tańca nie musi zostać wykonana podczas samego tańca. Pokazanie ruchu nie musi odzwierciedlać jego choreograficznego zaplecza. Czy można pokazać taniec w bezruchu? Co stanowi o tym, czym jest taniec na fotografii oglądanej zazwyczaj bez performatywnego kontekstu? Osoba tancerza? Poczucie ruchu? Skąd wiemy, czy jest on dynamiczny czy statyczny, zamierzony czy przypadkowy? Projekt eksploruje temat tańca w fotografii. Stanowi próbę znalezienia kwintesencji ruchu i emocji tańca w sytuacji poza-performatywnej.

Na zdjęciach:
MAGDA FEJDASZ / KATARZYNA KLESZCZ / WERONIKA PELCZYŃSKA / MONIKA SZPUNAR / KRYSTYNA LAMA SZYDŁOWSKA / MONIKA WĘGRZYNOWICZ / MARTA WOŁOWIEC

Klaudyna Schubert – fotografka współpracująca z szeregiem instytucji kultury i festiwalami w całej Polsce. Autorka projektów fotograficznych prezentowanych w ramach wystaw indywidualnych i zbiorowych. Najchętniej fotografuje teatr, taniec i oryginalne formy artystycznego wyrazu. Uwielbia zwykłe momenty i niezwykłe wydarzenia, a w fotografii próbuje pokazać ich odwrotność.