„Tens”

„Tens” Marta Wołowiec

13 sierpnia 2021 (piątek), godz. 19:00, Scena NCK, bilety 20/30 zł (bilet łączony na spektakle „Tens” oraz „Dzień, w którym V. dała mi do myślenia albo jak pozbyłam się prokrastynacji”)

koncepcja, choreografia, taniec: Marta Wołowiec
muzyka elektroniczna na żywo: Wojciech Kiwer
producent: Krakowskie Centrum Choreograficzne – Nowohuckie Centrum Kultury
premiera: 4 września 2020 Międzynarodowy Festiwal Tańca Współczesnego Kalejdoskop

„Whatever you create will be influeneced by the energy you carry inside of you when you create it.”
Akiroq Brost

Spektakl Tens* eksploruje temat ciała jako generatora energii. Artystka poszukuje organiczności wynikającej z przepływu odczuć fizycznych, wibracji, podążania za głosem intuicji oraz zestrajania ciała i umysłu. Daje sobie czas na rozwój. Daje czas również widzom na zestrojenie ich własnych ciał z ciałem performerki. Tens to napięcie, uważność i spokój, a także siła, którą zawsze można odnaleźć biorąc głęboki wdech i wydech, stojąc mocno na nogach.

*Tens (z j. ang. transcutaneous electrical nerve stimulation) to metoda przezskórnej i elektrycznej stymulacji nerwów, stosowana w terapii przeciwbólowej, wykorzystująca impulsy elektryczne o niskiej amplitudzie. Umieszczenie elektrod na skórze sprawia, że prąd przepływa do nerwów obwodowych i pobudza je w dwojaki sposób: blokując impuls nerwowy niosący informację o bólu do mózgu oraz inicjując powstawanie substancji przeciwbólowych – beta-endorfin.

*Informacje pochodzą z portalu medyczny-blog.pl

„To było misterium energii, gestu i światła, poddawania się wewnętrznej sile i walce z nią
– fragment relacji Moniki Żmijewskiej dla Gazety Wyborczej z premiery spektaklu w ramach Międzynarodowego Festiwalu Tańca Współczesnego Kalejdoskop.