LABORATORIUM PRAKTYK SIOSTRZEŃSTWA

Warsztat o tym co wspólne i jednocześnie indywidualne – w ramach Krakowskiego Festiwalu Tańca 2021.

15 sierpnia 13:30 – 16:30
Koszt laboratorium: 75 złotych

Regulamin:

Kontakt:
zapisy.kcc@nck.krakow.pl

Warsztaty, skierowane dla wszystkich chętnych, niezależnie od doświadczenia tanecznego czy ruchowego, są przestrzenią na wsłuchanie się we własne ciało jak i na odkrywanie go w relacji z drugim ciałem. Wspólnie z uczestniczkami i uczestnikami warsztatów skoncentrujemy się na zagadnieniu własnej narracji (co nas motywuje, kiedy się poruszamy) oraz sposobem, w jaki współgra ona z oddechem, ruchem i pamięcią̨ ciała. Przyjrzymy się̨, jak dialog z sobą̨ samą może wzmocnić́ oraz uformować́ indywidualne i wspólne działania. Będziemy pracować́ w plenerze, indywidualnie jak i w duetach, studiując ciało oraz jego potencjał.

Praktyki siostrzeństwa są odpowiedzią na potrzebę budowania tego, co wspólne przy jednoczesnym wzmacnianiu tego co indywidualne. Inicjatywa powołana została we współpracy artystycznej m.in. z Magdą Fejdasz, Moniką Szpunar, Olą Janus, Aleksandrą Osowicz i Moniką Nyckowską.

Warsztaty poprowadzą Weronika Pelczyńska i  Monika Szpunar.

WERONIKA PELCZYŃSKA

Absolwentka Akademii Tańca Współczesnego SEAD w Salzburgu, Politechniki Warszawskiej oraz Uniwersytetu Warszawskiego. Stypendystka DanceWEB 2013 (ImPulsTanz, Wiedeń), Carte Blanche 2013 (Modul-Dance, Słowenia) i Alternatywnej Akademii Tańca 2017 i 2019 (Art Sations Foudnation w Poznaniu). Jako tancerka współpracowała m.in. z M. Kejžarem, D. Freemanem, M. Stokłosą, S. Thiersch, J. Fruckiem, L. Kapetaneą, J. Wielandem, R. Giovanolą i A. Nowicką. Od 2010 roku przygotowuje choreografię dla teatrów oraz filmów, pracując m.in. z A. Glińską, R. Jaroszem, A. Seniuk oraz G. Laszukiem, P. Passinim, B. Sass-Zdort, Z. Solakiewicz czy M. Marczakiem. Od 2011 roku prowadzi indywidualne oraz kolektywne projekty artystyczne. Współtworzy Centrum w Ruchu oraz kolektyw iCoDaCo 2018-2020. Prowadzi zajęcia w Akademii Teatralnej w Warszawie na kierunku Wiedza o teatrze.

MONIKA SZPUNAR

Absolwentka London Contemporary Dance School i ACTS/Ecole de Danse Contemporaine w Paryżu. Współtworzy londyński girl band The Yonis, inicjatywę choreograficzną praktyki siostrzeństwa oraz Laboratorium Ciała w Krakowskim Centrum Choreograficznym. Tworzy również autorskie projekty i spektakle oraz pracuje jako choreografka do przedstawień teatralnych oraz filmów. Jako tancerka i performerka pracowała z takimi artystami jak: Victor Quijada, Richard Siegal, Dan Van Huynh, Elinor Lewis, Weronika Pelczyńska, Kaori Ito, Kasia Witek, Agnieszka Glińska, Rafaela Sahyoun oraz Stefano Silvino.

Fot. Klaudyna Schubert

Dofinansowano ze środków Ministra Kultury, Dziedzictwa Narodowego i Sportu pochodzących z Funduszu Promocji Kultury – państwowego funduszu celowego, w ramach programu „Taniec”, realizowanego przez Narodowy Instytut Muzyki i Tańca.