Krakowski Festiwal Tańca 2021

Krakowski Festiwal Tańca to nowa inicjatywa Krakowskiego Centrum Choreograficznego, scalająca dotychczasowe marki KCC: Festiwal Tańca Współczesnego SPACER, konkurs choreograficzny 3…2…1…TANIEC! oraz BalletOFFFestival w jedno wydarzenie o międzynarodowym charakterze i skrojone na znacznie większą skalę. Będzie się ono odbywać latem każdego roku w Nowohuckim Centrum Kultury.  

Celem festiwalu jest podniesienie znaczenia tańca współczesnego na tle innych dziedzin sztuki, ukazanie jego bogactwa, interdyscyplinarnego potencjału, prowokowanie dyskursu jego uczestników wobec sztuki oraz uwalnianie twórczego potencjału tancerzy, choreografów i performerów. 

Przegląd poprzedzają rezydencje twórców – premiery ich spektakli odbywać się będą w trakcie festiwalu. Dodatkowo w programie: warsztaty taneczne z pedagogami z Polski i zagranicy dla osób na różnym poziomie zaawansowania i w różnym wieku, spektakle taneczne, panele dyskusyjne oraz wydarzenia towarzyszące.

I edycja „Zobaczyć taniec”
9-15 sierpnia 2021

•ZOBACZYĆ TANIEC• to hasło I edycji Krakowskiego Festiwalu Tańca, nowego wydarzenia scalającego dotychczasowe działania Krakowskiego Centrum Choreograficznego. Taniec i ruch stanowią integralną część sztuki współczesnej, ale też wszystkiego co nas otacza. Funkcjonują także jako część krajobrazu kulturalnego Miasta Krakowa i Nowohuckiego Centrum Kultury, w którym 30 lat temu ruszyły Krakowskie Spotkania BaletOFFowe. Od tamtej pory taniec wciąż zabiegał o uwagę widzów, próbując uzyskać autonomię i poszerzyć grono odbiorców.
Po czasie izolacji i zamrożenia działań kulturalnych I edycja •KRAKOWSKIEGO FESTIWALU TAŃCA• stanie się ucztą dla zmysłów i wspólnotowego doświadczenia tańca. Ze śmiałością kierujemy uwagę uczestników festiwalu na ciało i ruch. W naszym rozumieniu, hasło przewodnie wykracza poza zakres percepcji wzrokowej. Podczas spotkań na żywo, mających charakter nietrwały i ulotny, widzowie doświadczają i „rozumieją” ruch całym swoim ciałem, nie tylko poprzez zmysł wzroku.
CO WIDZISZ? JAK PATRZYSZ?
ILE OCZU, TYLE SPEKTAKLI TAŃCA.
ZOBACZYMY•••

PROGRAM FESTIWALU
WARSZTATY
WYDARZENIA TOWARZYSZĄCE


RELACJA Z FESTIWALU

Dofinansowano ze środków Ministra Kultury, Dziedzictwa Narodowego i Sportu pochodzących z Funduszu Promocji Kultury – państwowego funduszu celowego, w ramach programu „Taniec”, realizowanego przez Narodowy Instytut Muzyki i Tańca.