HAIR STORY

koncept, choreografia, wykonanie, tekst: Ana Szopa
dramaturgia, tekst: Marcin Miętus
kostiumy, scenografia: Marta Szypulska
reżyseria dźwięku, muzyka: Dawid Tas
video, reżyseria świateł: Adam Zduńczyk
animacja: Ernest Borowski
rekwizyty: Kacper Mutke
zdjęcia: Antoni Jupiter Rychłowski
produkcja: Rezydencja KCC, Krakowskie Centrum Choreograficzne – Nowohuckie Centrum Kultury
produkcja/koprodukcja/wsparcie: Teatr Dramatyczny w Warszawie

Hair Story to rytualny, popkulturowy koncert, w którego centrum mieści się ołtarz płonących ciał. To herstoria JEJ i jej wcieleń, minionych i obecnych. ONA – radykalna i szaleńcza – prowadzi rewolucję. Wyemancypowana i kapryśna we frywolnych skokach i szarych kicksach transformuje rzeczywistość, bezczelnie śmiejąc się systemowi w twarz. W pełni ekstazy, poszerzając własną cielesność, wrzuca ciało w kocioł fantazji.

Kiedy w otwarciu Hair Story performerka wpada na scenę przy gwałtownych dźwiękach muzyki i intensywnym świetle wiemy już, że w tej pracy nie będzie powrotów do patriarchalnych klisz czyniących z kobiety przede wszystkim obiekt estetycznej satysfakcji. Tym, do czego wraca Szopa ze swoimi współpracownikami, są obrazy pochodzące z feministycznej krytyki kultury. Lalki Barbie zostają przez nią przechwycone do performowania przed kamerą (za wideo odpowiedzialny był Adam Zduńczyk) scen, które nie weszłyby do żadnego filmu o grzecznych dziewczynkach, a wykorzystywane rekwizyty takie jak suknia ślubna czy długi warkocz ze sztucznych włosów (kostiumy i scenografię stworzyła Marta Szypulska) zostały odzyskane i wykorzystane do performowania buntu i nieposkromionej fantazji, a nie uległości wobec gotowych scenariuszy.
Zuzanna Berendt – „Kto tańczy – relacja z 3. edycji Krakowskiego Festiwalu Tańca”

REZYDENCJA KCC

Spektakl „HAIR STORY” powstał w ramach Rezydencji KCC. Jako Krakowskie Centrum Choreograficzne od wielu lat wspieramy artystów_tki tańca w tworzeniu ich autorskich dzieł. Konkurs na rezydencję KCC jest możliwością na realizację spektaklu z obszaru współczesnej choreografii.