Czując / Monika Kiwak
spektakl dla rodzin z dziećmi w wieku przedszkolnym
Reżyseria: Monika Kiwak
Choreografia, wykonanie: Monika Kiwak, Magda Wolnicka
Muzyka: Daga Gregorowicz
Ilustracja na koszulkach: Elżbieta Gądek
Czas trwania: 30 min
Spektakl “Czując” jest przyjemny jak letni wiatr. Ożywczy jak morska fala dla bosych stóp. Subtelnie, tak jak taniec potrafi, przybliża temat przeżywania uczuć jakich dzieci i dorośli doświadczają w życiu codziennym. Przypomina, że wszystkie uczucia pomagają nam przyjaźnić się ze sobą samym i przeżywać bliskość z innymi.
Poetykę spektaklu buduje improwizacja strukturalna, użycie słów pochodzących z wrażeń ciała i wyobraźni oraz muzyka i wokalizy.
Zrealizowano dzięki stypendium Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego oraz współpracy z Krakowskim Centrum Choreograficznym – Nowohuckim Centrum Kultury. Tytuł spektaklu pochodzi z inspiracji książką “Czując” Agnieszki Jucewicz.
Monika Kiwak (1982) – magister filologii polskiej oraz wiedzy o teatrze (dramatologia) na Uniwersytecie Jagiellońskim, absolwentka wydziału tańca w Performers House (2009, Dania), dyplomowana instruktorka tańca współczesnego (Narodowe Centrum Kultury). Uczestniczka certyfikowanego Kursu Body-Mind Centering® (Słowacja, Polska 201 -2015). Od 2008 do 2015 roku tańczyła w Eksperymentalnym Studio Tańca Iwony Olszowskiej w Krakowie, praktykując improwizację z podejściem BMC®.
W latach 2013, 2015, 2017 i 2019 otrzymała stypendium na udział w Alternatywnej Akademii Tańca, realizowanej przez Art Stations Foundation by Grażyna Kulczyk. Rezydentka projektu Dance Move Cities (Kraków, Ryga 2013-2014, m.in. z Verą Mantero i Mårtenem Spångbergiem). W 2017, dzięki wsparciu Art Stations Foundation by Grażyna Kulczyk, odbyła wizytę studyjną i szkolenie dla pedagogów w Rzymie u Segni Mossi, łączące ruch i znaki graficzne Wielokrotnie wybierana przez Andrew Morrisha do treningu improwizacji solowej jako performance dla zaawansowanych tancerzy. W 2019 roku dzięki wsparciu Instytutu Muzyki i Tańca (program Wspieranie aktywności międzynarodowej) odbyła stypendium w Szwecji, trenując u Andrew Morrisha i Petera Trotmana.
Współpracowała m.in. z takimi instytucjami, festiwalami i programami performatywnymi, jak: Stary Browar Nowy Taniec w Poznaniu, Centrum Sztuki Współczesnej Zamek Ujazdowski w Warszawie, Mazowieckie Centrum Sztuki Współczesnej Elektrownia w Radomiu, Galeria Labirynt w Lublinie, Galeria Sztuki Współczesnej w Opolu, Galeria Sztuki Współczesnej BWA w Katowicach, Akademia Sztuk Pięknych im. Jana Matejki w Krakowie, Art Fraction Foundation w Poznaniu, Fundacja Uniwersytet Dzieci, Fundacja Dom Kultury INSPIRO w Podłężu, Dziecięcy Warsztat Tańca w Krakowie, Opolski Teatr Lalki i Aktora, Teatr Lalki i Aktora w Wałbrzychu, Teatr Studio im, Stanisława Ignacego Witkiewicza w Warszawie, Instytut Teatralny im. Zbigniewa Raszewskiego w Warszawie, Teatr Łaźnia Nowa w Krakowie, Teatr Barakah w Krakowie, Małopolski Ogród Sztuki w Krakowie, Ośrodek Dokumentacji Sztuki Tadeusza Kantora Cricoteka w Krakowie, Krakowskie Reminiscencje Teatralne, Jalla! Odzyskaj ciało! , The Meyerhold Center of Theatre w Moskwie, FRATZ International Festival w Berlinie, ricca ricca festa w Japonii.
Gra w spektaklach dla najmłodszej widowni oraz dla dorosłych. Praktykuje improwizację solową jako performance, badając poetycką ekspresję wyobraźni. W 2020 dzięki stypendium Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego realizuje spektakl Czując.
Magda Wolnicka
Urodziła się, mieszka i pracuje w Opolu.
W swojej praktyce tanecznej korzysta z improwizacji i pracy z wyobraźnią. Tańczy dla przyjemności i z ciekawością, dąży do spotkania z odbiorcami i wspólnego doświadczania. Absolwentka Instytutu Sztuki Uniwersytetu Opolskiego oraz studiów podyplomowych Interdisciplinary Printmaking in English na Akademii Sztuk Pięknych im. Eugeniusza Gepperta we Wrocławiu. Ukończyła I i II moduł kursu choreografii eksperymentalnej organizowanego przez Centrum w Ruchu w Warszawie. Związana zawodowo z Galerią Sztuki Współczesnej w Opolu gdzie zajmuje się projektowaniem graficznym, projektami kuratorskimi i edukacją ruchową. Członkini nieaktywnej drużyny artystyczno-sportowej Saperki z Opola. Od 2015 roku performuje w spektaklach dla najnajmłodszej publiczności. Chętnie współpracuje.
https://cargocollective.com/magdawolnicka
fot. Piotr Werewka