Pójdź Dalej – Taneczny krok z Południa na Północ

Pójdź Dalej – Taneczny krok z Południa na Północ

Miło nam poinformować, że ponownie Nowohuckie Centrum Kultury było jednym z miejsc, w którym od października do grudnia 2024 roku odbywały się taneczne zajęcia dla osób chorych na Parkinsona. Lekcje są wynikiem projektu „PD czyli Pójdź Dalej. Taneczny krok z Południa na Północ” dofinansowanym z Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego w ramach programu Edukacja kulturalna, a NCK jako partner udostępniło uczestnikom swoje sale taneczne.

Fundacja Simontonowski Instytut Zdrowia już po raz drugi realizuję projekt, tym razem rozprzestrzeniając go na współpracę między Krakowem a Gdańskiem i Gdynią. Lekcje stacjonarne prowadzone są w tym roku nie tylko na Południu, ale także nad morzem, dzięki czemu metoda Dance for PD, na jakiej bazują lekcje tańca dla chorych na Parkinsona, zatacza coraz szersze kręgi.

Poza lekcjami stacjonarnymi projekt zakłada także lekcje w formule on line oraz tworzenie specjalnie stworzonych choreografii ćwiczeń i kombinacji do bezpłatnej bazy na Yotube. Kanał powstał już rok temu, a dzięki kolejnej edycji zajęć wspartej dofinansowaniem, baza może się rozrastać i wspierać chorych w całej Polsce, także tych, którzy samodzielnie nie opuszczają domów.

Projekt jest wynikiem doświadczeń jego inicjatorki i koordynatorki Agaty Moląg oraz osób zrzeszonych w stowarzyszeniach dla chorych na Parkinsona rozsianych po całym kraju. Metoda Dance for PD dotarła do Polski dopiero trzy lata temu, choć na Świecie znana jest od ponad 25-ciu lat. 

„Mamy nadzieję, że działania projektowe takie jak te wspomogą edukację społeczeństwa na temat choroby Parkinsona, pozwolą przełamywać stereotypy, ale też będą wsparciem dla samych chorych i ich osób opiekuńczych. Chcemy, żeby chorzy nie wstydzili się pokazywać na zewnątrz, ale też żeby zrozumieli, że ruch może im pomóc, polepszyć samopoczucie, zbudować motywację, a samo towarzystwo innych chorych dać siłę, poczucie wspólnoty i radość.” Agata Moląg

Więcej informacji o zajęciach oraz relacje z przebiegu projektu znajdziecie na  Facebooku.

Zachęcamy także do odwiedzenia kanału na Youtube oraz rozprzestrzeniania informacji o nim ZOBACZ TU.

A poniżej relacja z zeszłorocznej edycji oraz zdjęcia z tegorocznej pracy na sali ZOBACZ TU.

Dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury.