WIDOK Z BLISKA – SPOTKANIA ONLINE 


  • 3,10,17.07.2024
  • udział bezpłatny

PROWADZENIE:
Zuzanna Berendt

Anna Majewska

O WYDARZENIU:

WIDOK Z BLISKA – idiom tegorocznego Krakowskiego Festiwalu Tańca – określa perspektywę patrzenia na taniec, cielesnego doświadczania go, ale także sposób, w jaki taniec angażuje się w świat i w jaki jest wytwarzany w procesach współpracy, współmyślenia i współbycia. Tegoroczny Krakowski Festiwal Tańca poprzedzi cykl trzech spotkań online, w ramach których osoby uczestniczące razem z prowadzącymi – Zuzanną Berendt i Anną Majewską – będą zgłębiać różne aspekty i warianty „bliskiej” perspektywy zajmowania się tańcem. Podczas spotkań bliskość zostanie potraktowana jako coś złożonego i ambiwalentnego – z jednej strony źródło solidarności, radości z bycia razem, intensywności doświadczenia, a z drugiej tarć i problemów, z którymi można uczyć się pozostawać.

Spotkania będą miały formułę warsztatowo-dyskusyjną i odbywać się będą za pośrednictwem platformy Zoom. Uczestnictwo nie wymaga wcześniejszego przygotowania. Zapraszamy osoby niezwiązane z tańcem i związane z nim na różne sposoby – praktyczne, teoretyczne, produkcyjne i towarzyszące.

Link do platformy zoom, na której odbywać się będą spotkania, podamy w dniu wydarzenia na SM Krakowskiego Centrum Choreograficznego. 

Spotkanie 1: 3 lipca, 19:00 

Pierwsze spotkanie będzie dotyczyć różnych form odbioru tańca „z bliska”. Porozmawiamy o afektywnych, cielesnych i zmysłowych doświadczeniach widzek choreografii. Zastanowimy się nad tym, jakie strategie patrzenia i czucia pozwalają osobom odbiorczym zbliżyć się do materii spektaklu lub performansu.

Spotkanie 2: 10 lipca, 19:00

Podczas drugiego spotkania skupimy się na choreograficznych strategiach opowiadania o świecie przez pryzmat doświadczania go „z bliska”, czyli w oparciu o własne, osobiste doświadczenia. Zastanowimy się też nad tym, jakie relacje z odbiorcami ustanawiają takie strategie.

Spotkanie 3: 17 lipca, 19:00 

Trzecie spotkanie poświęcone będzie różnorodnym formom „bliskiej” współpracy między osobami praktykującymi choreografię. Porozmawiamy o rozwijanych przez nie strategiach współmyślenia, współtworzenia oraz dzielenia się wiedzą i zasobami. Zastanowimy się nad tym, jak budować sojusze w sprekaryzowanym polu polskiego tańca.

fot. Klaudyna Schubert