Kadr z filmu promującego Krakowski Festiwal Tańca. Tancerka w szarym garniturze na czarnym tle.

O Festiwalu

III. edycja
31.07-6.08.2023

Krakowski Festiwal Tańca to festiwal tańca współczesnego podczas którego prezentujemy nowe nurty choreografii z Polski i zagranicy. Od I edycji w 2021 r. festiwal odbywa się w okresie wakacyjnym w Nowohuckim Centrum Kultury.

Podczas festiwalu prezentujemy spektakle, performanse, organizujemy warsztaty ruchowe dla grup na różnym poziomie zaawansowania, warsztaty krytyki, konkurs choreograficzny 3…2…1…TANIEC! oraz wydarzenia towarzyszące jak np. konferencje naukowe, wykłady online, wystawy fotograficzne czy rozmowy z artystami_tkami.

KFT to świeża inicjatywa Krakowskiego Centrum Choreograficznego, będącego częścią Nowohuckiego Centrum Kultury, w której scaliliśmy wcześniejsze marki KCC: Festiwal Tańca Współczesnego SPACER, konkurs choreograficzny 3…2…1…TANIEC! oraz BalletOFFFestival w jedno wydarzenie o międzynarodowym charakterze.

KTO TAŃCZY?

hasło III. EDYCJI
FESTIWALU

Prawdopodobnie przywykliśmy_łyśmy do łączenia choreografii z ruchem ciała w porozumieniu z czasem i przestrzenią. Jednak choreografia ma nieprzewidywalną i inkluzywną naturę. W programie 3. edycji Krakowskiego Festiwalu Tańca oddajemy choreograficzny głos osobom, które profesjonalnie zajmują się tańcem, amatorom_kom, ale również obiektom, roślinom i materii nieożywionej. Zaledwie częściowo odpowiadamy tym programem na puszczone w eter pytanie: „Kto tańczy?”.

Cieszymy się, że nasz festiwal nabiera rozmachu. Za jego przebiegiem stoi największy do tej pory zespół Krakowskiego Centrum Choreograficznego. W tegorocznym programie znalazły się, aż cztery spektakle zagraniczne. Skumulowałyśmy nasze moce, aby przeprowadzić pierwszą w historii tego miejsca Interdyscyplinarną Konferencję Naukową o tym samym tytule, na kilka miesięcy przed nim. Stworzyłyśmy również oficjalną stronę dedykowaną temu festiwalowi (tak, właśnie ją oglądasz!). Jednak w tym “rozmachu” najbardziej zależy nam na bliskich i ciepłych relacjach, które ten festiwal ładują i napełniają dobrą energią. I właściwie o tych relacjach ciał i nie-ciał jest ten festiwal.


Festiwal tworzą

Kuratorkami i organizatorkami Krakowskiego Festiwalu Tańca jest zespół Krakowskiego Centrum Choreograficznego, to znaczy sześć kobiet, zainteresowanych inicjowaniem i koordynacją działań z obszaru tańca. Na czym nam zależy? Na uwalnianiu energii kreatywnej artystów_tek tańca, wspieraniu i inicjowaniu twórczych wizji, edukowaniu w obszarze sztuki tańca, produkowaniu i prezentowaniu spektakli. Krakowski Festiwal Tańca kumuluje powyższe cele w formule energetycznego wydarzenia.

krakowskiecentrumchoreograficzne.pl

Zdjęcie twórczyń festiwalu
Zdjęcie zespołu KCC

Marta Wołowiec

Kierowniczka KCC, tańczy, performuje, choreografuje. Zbiera KFT w całość, kontaktuje się z artystami_kami i dba o relacje.

Monika Węgrzynowicz

W teamie KCC od zawsze. Obecnie pauzuje z tańczeniem i choreografowaniem. W trakcie KFT koordynuje Konkurs choreograficzny 3…2…1…TANIEC!

Agnieszka Barańska-kozik

W KCC zajmują ją głównie projekty, wnioski, granty, aplikacje. Podczas KFT koordynuje warsztaty ruchowe. Tańczy w przerwach i po godzinach.

Karolina Graca

Dziewczyna z telefonem, dba o social media i promocję Festiwalu. Stara się wprowadzać teoretyczny wymiar tańca do KCC. Tańczy, performuje, poszukuje. 

Dominika Wiak

Członkini zespołu KCC, tańczy, performuje, choreografuje. Podczas KFT dba o wizerunek i promocję festiwalu.

Zdjęcie Aleksandry Honzy

Aleksandra Honza

W zespole KCC tańczy, edukuje. W czasie KFT czuwa nad rezydencją artystyczną i koordynuje pracę wolontariuszek.

Organizator

Organizatorem Krakowskiego Festiwalu Tańca jest Krakowskie Centrum Choreograficzne działające w ramach Nowohuckiego Centrum Kultury.

Nowohuckie Centrum Kultury
Krakowskie Centrum Choreograficzne

Czym się zajmujemy
co nas zajmuje?

Działania KCC

Produkcje i rezydencje

Wspieramy artystów_tki  tańca w produkcji spektakli organizując rezydencje, pokazy w procesie i premiery.

Projekty

Koordynujemy i współtworzymy interdyscyplinarne projekty. Do ostatnich z nich należą międzynarodowy projekt artystyczny z seniorami, projekt iCoDaCo, Polska Sieć Tańca.

Repertuar

W ciągu roku prezentujemy własne oraz gościnne spektakle w studiu KCC oraz na Scenie NCK.

Edukacja

Prowadzimy regularne zajęcia edukacyjne dla dzieci, młodzieży i dorosłych. Podczas KFT organizujemy warsztaty z polskimi i zagranicznymi pedagogami_żkami.  

Konkursy

W ramach festiwalu organizujemy dwa konkursy: na rezydencję KCC oraz konkurs choreograficzny 3…2…1…TANIEC!

Budowanie społeczności

Organizujemy rozmowy z artystami_tkami, jamy taneczne, pokazy work in progress i prelekcje. Wszystko po to, by głębiej i wspólnotowo doświadczać tańca w różnych jego formach.

Krytyka i teoria

Organizujemy warsztaty krytyki podczas KFT, wykłady online oraz pierwszą w naszej działalności konferencję naukową. 

poruszamy tańcem współczesnym 

w 2022 roku gościliśmy:

41 artystów_tek

12 pedagogów_żek

165 warsztatowiczów_czek

3286 widzów_ek

Johana Pockova

prowadząca warsztaty

spektakl “The Lion’s den”

Lewis Cooke

prowadzący warsztaty

spektakl “The Others”

Dominik Więcek

prowadzący warsztaty

spektakl “Cafe Muller”

Aleksandra Bożek-Muszyńska

prowadząca warsztaty

spektakl “Tymczasowe nośniki krajobrazu”


Gierogij Puchalski

prowadzący warsztaty

spektakl “Tymczasowe nośniki krajobrazu”

Marta Wołowiec

prowadząca warsztaty

spektakl “Guppy 13”

Dominika Wiak

prowadząca warsztaty
spektakl “MISSPIECE”

Program II. edycji Krakowskiego Festiwalu Tańca był na naprawdę wysokim poziomie artystycznym. To były po prostu bardzo dobre spektakle.

Hanna Raszewska-Kursa (krytyczka, teoretyczka tańca)

Festiwal był po raz kolejny perfekcyjnie zorganizowany. Wydarzenia miały zróżnicowany charakter i, co ważne, były okazją do poszerzenia nie tylko wrażeń ale też wiedzy w związku z oryginalnym tematem tej edycji.

Wojtek Klimczyk (historyk i teoretyk tańca)

Krakowskie Centrum Choreograficzne poprzez Krakowski Festiwal tańca tworzy wielopoziomową przestrzeń rozwoju dla tancerzy. Edukując podczas warsztatów oraz spektakli wraz z rozmowami poza spektaklowymi festiwal znacząco wpływa na jakość tańca w Polsce oraz jego profesjonalizację.

Dominik Więcek (tancerz, performer, choreograf)

Organizatorki KFT łącząc swoje dotychczasowe 3 flagowe wydarzenia stworzyły młody, ambitnie zaprogramowany i dobrze zorganizowany festiwal.

Alicja Berejowska (producentka, menedżerka tańca)