Stanisław Markowski – „ZIEMIA ZBAWICIELA”

wernisaż wystaw

11-30 grudnia 2002 r.

Uroczystego otwarcia wystawy dokona
Metropolita Krakowski JE Ksiądz Kardynał Franciszek Macharski.
Wernisaż uświetni występ Anny Kozłowskiej (flet).

bazylika

jezioro

 

Na pięć miesięcy przed rozpoczęciem Wielkiego Jubileuszu Zbawienia Jan Paweł II zwrócił się do wszystkich w liście, w którym napisał: „Nie pozostaje mi nic innego, jak tylko zaprosić chrześcijańską wspólnotę, aby w duchu wyruszyła na szlak jubileuszowej pielgrzymki. Z pewnością wielu przeżyje już wyruszając naprawdę w drogę do miejsc, które odegrały szczególnie doniosłą rolę w dziejach zbawienia. Wszyscy natomiast musimy podjąć ową podróż wewnętrzną.”
Te słowa Ojca Świętego umieszczam na początku albumu o „Ziemi Zbawiciela”, jakby ten wspaniały zbiór być załącznikiem do Listu Papieża.
A więc my także wyruszmy w drogę śladami Chrystusa
Ksiądz Franciszek Kardynał Macharski ze wstępu do albumu

Spotkanie z ziemią naszego Zbawiciela, Ziemią świętą, pozwala nam lepiej poznać i zrozumieć Pana Jezusa i Jego czas, lecz uświadamia nam również słabość naszej wiary w zetknięciu ze świadectwami Odkupienia, nieomal namacalnymi. Aparat fotograficzny, z którym pojechałem do Ziemi świętej, był dla mnie zarówno szansą jak i pułapkę doczesnej widzialności. Chciałem, by moje myślenie i odczuwanie było trochę jak pył unoszący się nad Pustynią Judzką: prawie niezauważalny, delikatny, zacierający kontrasty, lecz intensywny w trwaniu.
Stanisław Markowski

Album „Ziemia Zbawiciela” Wydawnictwa AA jest niezwykłą pielgrzymką śladami Chrystusa po Jego ziemskiej ojczyźnie. Stanisław Markowski, krakowski artysta-fotografik, odznacza się wielką wrażliwością i niezależnością twórczą. W swoim albumie w niezwykły sposób ujął historyczne i teraźniejsze oblicze Ziemi świętej, a dzięki doskonale dobranym do zdjęć komentarzom-cytatom z Pisma świętego możemy „chodzić” po Judei i Palestynie tak, jak dwa tysiące lat temu czynił to Chrystus.