Leszek Dziedzic – Piękno w kamień zaklęte

Wystawa fotografii

Wystawa czynna: 8 – 31 marca 2011 r., bud. C

„Kraków, miasto ukochane, jest jak najbliższa ukochana osoba – niby tak dobrze znany, a jednak stale odkrywany na nowo, stale zaskakujący nieprzeczuwalnymi doznaniami. Gdy zmęczy nas ciasnotą zbyt wąskich ulic, hałasem i brakiem czystego powietrza, zatrzymuje nagle odkryciem nowego, urokliwego miejsca, niedostrzeżonego dotąd detalu swej przebogatej architektury. Przemawia do nas historia, wzrusza piękno „w kamień zaklęte”…  – Leszek Dziedzic

 

LESZEK DZIEDZIC urodził się w Krakowie 28 maja 1931 roku. Jest absolwentem gimnazjum im. św. Jacka i Państwowej Szkoły Przemysłowej w Krakowie. Swój pierwszy aparat fotograficzny zbudował samodzielnie już w 1943 r., a systematycznie fotografuje od 1948 r. Dyplom mistrza fotografii uzyskał w 1968 r., zaś od 1978 r. jest członkiem Związku Polskich Artystów Fotografików (obecnie jest w Okręgu świętokrzyskim).
Przez wiele lat swej pracy twórczej i popularyzatorskiej dał się poznać jako wielki miłośnik historii i zabytków Krakowa, któremu poświęcił 11 wystaw indywidualnych a ponadto zainicjował i prowadził w latach 1977-1992 znany w szerokich kręgach konkurs fotograficzny „Ocalił od zapomnienia”. Dzieciom poświęcił 2 wystawy, pejzażowi 6 wystaw, w tym 5 pod hasłem „Czucz”. Odznaczony „Złotą Odznaką za Opiekę nad Zabytkami”, „Złotą Odznakę za Pracę Społeczną dla Miasta Krakowa”, jest również laureatem „Nagrody miasta Krakowa” w dziedzinie kultury za całokształt pracy twórczej.

dziedzic1

dziedzic2

dziedzic3

dziedzic4

dziedzic5