Jan Zych „Podróże”

Wystawa fotografii Jana Zycha

Wystawa czynna: 9 kwietnia – 17 maja 2015 r., budynek A

Pierwszy raz za granicą wyjechałem na wakacje w 1969 r. do Czechosłowacji, gdzie pracowałem na budowie cukrowni w miejscowości Hrochov Tynec koło Pardubic.  Za zarobione pieniądze kupiłem w Pradze lustrzankę dwuobiektywową Flexaret i tak zaczęło się moje życie z fotografią. Na wystawie prezentuję zdjęcia z tego wyjazdu wykonane jeszcze Smieną 6, której używałem przez cały okres licealny. Minęło 45 lat, wszystko zmieniło się w tym czasie, zużyłem ponad 20 lustrzanek, ale w archiwum pozostało kilka milionów zdjęć. Wystawa jest retrospektywą moich podróży.

Jan Zych (ur. 1949 w Gródach) – członek Związku Polskich Artystów Fotografików, posiada tytuł AFIAP, honorowy członek Krakowskiego Towarzystwa Fotograficznego i członek Krakowskiego Klubu Fotograficznego przy NCK. Absolwent Wydziału Mechanicznego Politechniki Krakowskiej. Od połowy lat siedemdziesiątych do chwili obecnej pracownik tej uczelni. W latach 1975-2002 fotoreporter tygodnika „Przekrój”. Laureat odznaki „Honoris Gratia” przyznawanej osobom oraz instytucjom, które w sposób szczególny zasłużyły się dla Krakowa. Przez ponad 40 lat pracy artystycznej zdobył około dwustu nagród i wyróżnień.

Do najważniejszych z nich należą: Grand Prix „Venus ’79” (Kraków), Złoty Medal „Photographic Society of America” w Midland (Anglia), Puchar „Willy Hengl – Preis”, „Mukuba Cross” (Zambia), Medal 140-lecia Kieleckiej Fotografii, Złoty Medal Warmińsko-Mazurskiego Towarzystwa Fotograficznego (Olsztyn), Srebrny Medal w San Sebastian (Hiszpania), Srebrne Medale FIAP i KTF, Srebrny Medal Sao Paulo (Brazylia), Medal Fotografii Górskiej (Nowy Targ), Pierwsza Nagroda i Złoty Medal na XXI Międzynarodowym Konkursie Fotografii Górskiej im. Jana Sunderlanda.

Odbył podróże do wielu krajów świata; USA, Japonii, Indii, Nepalu, Singapuru, Malezji, Uzbekistanu, Kazachstanu, Turcji, Armenii, Gruzji, na wyspy Morza śródziemnego oraz do prawie wszystkich krajów europejskich.

Fotograf wszechstronny, preferowana tematyka to portret, pejzaż i architektura. Jego prace znalazły się m.in. w almanachu Mistrzowie Polskiego Pejzażu, Encyklopedii Krakowa PWN i Księdze Dziesięciolecia Polski Niepodległej. Ostatnio zajmuje się grafiką komputerową i zgłębia tajniki fraktali. Wspólnie pracuje z miesięcznikiem społeczno-kulturalnym „Kraków”.

 

zych_1

zych_2

zych_3

zych_4

zych_5