Anna Jarzębska „CZERWONE I CZARNE – Ziemia i ludzie Afryki Zachodniej”

 Wystawa fotografii

1 października – 1 listopada 2009 r.

jarzebska_1

jarzebska_2

jarzebska_3

Jak żyję mieszkańcy Burkina Faso, Mali i Beninu? Gdzie mieszkają, jak pracują i bawić się? W co wierzę? Jakie mają zwyczaje? Odpowiedzi na te pytania można będzie szukać na wystawie fotografii, która zostanie otwarta 1 października br. w Nowohuckim Centrum Kultury w Krakowie. Wystawa jest częścią projektu pt. „Szkoła dla Ekorozwoju w Burkina Faso”, realizowanego przez Fundację Partnerstwo dla środowiska, przy wsparciu Ministerstwa Spraw Zagranicznych.

Wystawa prezentuje codzienne życie mieszkańców kilku krajów Afryki Zachodniej – barwne targi, malownicze wioski, trud ciężkiej pracy i zabawny często styk tradycji z nowoczesnością. Kilkadziesiąt podzielonych tematycznie i opatrzonych obszernymi komentarzami fotografii z Burkina Faso, Mali i Beninu, to Afryka, jakiej nie zobaczymy w mediach, epatujących nieustannie reportażami z regionów dotkniętych klęskami żywiołowymi, wojnę, czy głodem. To Afryka codzienna – bardzo biedna, ale nie smutna. Afryka, której aż chce się pomagać, by ludzie żyli lepiej.

Dowodem tej chęci jest projekt pt. „Szkoła dla Ekorozwoju w Burkina Faso” realizowany przez Fundację Partnerstwo dla środowiska. Jego celem jest poprawienie jakości życia mieszkańców kilku wsi położonych na południe od Ouagadougou poprzez pomoc dla szkoły rolniczej Collège Laberthonnière, stworzenie szans startu zawodowego dla jej absolwentów oraz aktywizację i edukacją mieszkańców okolicznych wiosek. W ramach projektu przy szkole powstaje wzorcowa chlewnia i owczarnia, uczniowie organizują animacje dla mieszkańców okolicznych wsi, przy szkole powstaje stowarzyszenie absolwentów i lokalne partnerstwo, które pozwoli łatwiej rozwiązywać miejscowe problemy.

Autor: Anna Jarzębska – absolwentka Międzynarodowych Stosunków Gospodarczych na Uniwersytecie Ekonomicznym w Krakowie oraz podyplomowych studiów „Rozwój w dobie globalizacji” na Uniwersytecie Warszawskim, od 2004 r. pracowniczka Fundacji Partnerstwo dla środowiska w Krakowie, koordynatorka projektu pt. „Szkoła dla Ekorozwoju w Burkina Faso”, uczestniczka międzynarodowego programu GLEN-GłCo, w ramach którego odbyła trzymiesięczny stał wolontariacki w Collège Laberthonnière w Burkina Faso (VII-IX 2007), prowadząc badania socjologiczne na temat problemów rolnictwa i postrzegania edukacji rolniczej przez miejscową społeczność. Większość fotografii pochodzi z roku 2007.

Projekt jest finansowany przez Ministerstwo Spraw Zagranicznych w ramach programu Polska Pomoc 2009.