wernisaż wystawy
3 – 27 lipca 2003 r.
Stanisław Kozioł urodził się W Pińczowie w 1929 r. Tu złożył w 1947 r. maturę w Gimnazjum i Liceum im. H. Kołłątaja. Dalszą naukę kontynuował w Krakowie otrzymując dyplom inżyniera budownictwa lądowego na Politechnice Krakowskiej.
Od najmłodszych lat należał do harcerstwa. Rodzinne i krajoznawcze wycieczki za miasto, obozy harcerskie w lesie, w górach i nad jeziorami, poznawanie nowych i ciekawych miejsc oraz zdarzeń – interesowały i pochłaniały go bardzo.
To wszystko co dla Staszka było bardzo ciekawe i interesujące – utrwalał od najdawniejszych lat na fotografii, a także w ciekawie opracowanych wspomnieniach z lat młodości.
Krajoznawstwo, turystyka uprawiane od najwcześniejszych lat zaowocowały w latach późniejszych przeradzając się w dalekie, bardzo ciekawe, interesujące, pełne niezwykłych przeżyć i przygód – podróże krajowe i zagraniczne. Ciekawość zawiodła go do Indii.
Aparat fotograficzny – ten pierwszy „stary”, którym rejestrował młodzieńcze fascynacje w latach 40. ub. wieku, zamienił z czasem na bardziej nowoczesny, którym mógł uchwycić wszystko to co Jego zdaniem utrwalić należało i zatrzymać w kadrze w taki sposób, by fotografia oddawała w całości, dokładnie „od A do Z” obiekt, rzecz, wydarzenie, osobę.
Od 1956 r. był członkiem Polskiego Towarzystwa Fotograficznego w Krakowie.
Cały czas doskonalił swoją wielką pasję fotografowania artystycznego.
Efektem wielu Jego podróży, obserwacji, uchwyconych w biegu życia niezwykle ciekawych, ważnych, niepowtarzalnych zjawisk, zabytków, przygód były liczne wystawy Jego zdjęć eksponowane na konkursach krajowych i zagranicznych, np. wystawa przeglądowa w Nowej Hucie w 1957 r., Photo-Ciné Club de Montpelier w 1960 r., Fotografia Przyrodnicza – Poznań w 1969 r., Fotografia Kraków 1900-2000 i inne.
Stanisław Kozioł brał także udział w wielu plenerach krajowych i zagranicznych.
Od 1983 r. był Członkiem Honorowym KFA, Wiceprzewodniczącym Zarządu Krakowskiego Klubu Fotograficznego.
Z żalem i miłym wspomnieniem pożegnaliśmy śp. Stanisława Kozioła, uczestnicząc w ostatniej Jego drodze na pińczowskim cmentarzu w dniu 22 lipca br.
Pozostawił po sobie pamięć bardzo pracowitego, energicznego i ambitnego człowieka – miłośnika tej Ziemi.
Alina Sosna (z „Głosu Pińczowskiego”, wrzesień 2002)
Udział w życiu fotograficznym.
- Pierwsze fotografowanie: zima 1946 Pińczów wraz z Ryśkiem Kolankowskim na nartach w Lasach Boguckich.
- Wstąpienie do PTF Oddział Nowa Huta – lato 1956 (obecnie Krakowski Klub Fotograficzny)
- Udział w ok. 50 wystawach zbiorowych i indywidualnych