Karol Walaszczyk – „Łemkowyna”

Wystawa fotograficzna

5-30 listopada 2014 r., budynek A

walaszczyk_1 walaszczyk_2 walaszczyk_3 walaszczyk_4

Łemkowyna – potoczna nazwa obszaru zamieszkiwanego przez Łemków. Po polskiej stronie Karpat był to teren od Wysokiego Działu w Bieszczadach, po dolinę Popradu w Beskidzie Sądeckim, oraz tzw. Ruś Szlachtowska na pograniczu Małych Pienin i Beskidu Sądeckiego.

Łemkowie zawsze byli rolnikami, a dużą rolę w gospodarce łemkowskiej odgrywał las, który dostarczał budulca, opału i surowca rzemieślniczego. Oprócz rolnictwa i hodowli, do starych zajął ludności należało bartnictwo, łowiectwo i rybołówstwo, kamieniarstwo, smolarstwo  i garncarstwo . Cechą charakterystyczną gospodarstwa była dawniej zagroda jedno-budynkowa, w której w jednej części mieszkali gospodarze, a w pozostałych znajdowała się stajnia, wozownia i boisko. Poza gospodarstwem znajdowały się spichlerz i piwnica.
Na początku XX wieku Łemkowszczyzna była całkowicie greckokatolicka, a obecnie jest różnorodna wyznaniowo.

Zdjęcia prezentowane na wystawie wykonano jesienią 2009 roku na terenie gmin Ujęcie Gorlickie, Sękowa i Ropa.

Karol Walaszczyk (12.10.1945 – 23.08.2014)
Artysta fotograf – Artiste FIAP (Fédération Internationale de l’Art Photographique),członek Kapituły Fotoklubu Rzeczypospolitej Polskiej Stowarzyszenia Twórców, oraz członek Związku Polskich Artystów Fotografików.
„Zasłużony Kulturze Gloria Artis”, Działacz kulturalny i społeczny. Zasłużony Działacz Kultury. Opiekun Miejsc Pamięci Narodowej. Laureat nagrody Marszałka Województwa Łódzkiego w dziedzinie kultury w 2013 roku.
Były długoletni Prezes Towarzystwa Fotograficznego im. Edmunda Osterloffa w Radomsku. Odznaczony Srebrnymi Medalami Fotoklubu Rzeczypospolitej Polskiej Zasłużonego dla Fotografii Polskiej oraz za upowszechnianie fotografii.
Fotograf krajobrazu Ziemi Łódzkiej, szczególnie rzek Pilicy i Warty, Ziemi Radomszczańskiej, Ziemi Przedborskiej. Autor licznych zdjęć w prasie, wydawnictwach promocyjnych i reklamowych.
Inicjator i organizator sześciu Ogólnopolskich Biennale Fotografii Czarno-Białej – Ogólnopolskiego Konkursu Fotograficznego „Postał Ludzka w Pejzażu” oraz osiemnastu Ogólnopolskich Plenerów Fotograficznych „Natura i krajobraz” zorganizowanych na Ziemi Łódzkiej. Komisarz licznych wystaw fotograficznych.
Autor 19 indywidualnych wystaw fotograficznych prezentowanych w kraju i zagranicą, uczestnik licznych – 114 wystaw i konkursów krajowych i zagranicznych, laureat nagród i wyróżnień. Zdjęcia publikowane w albumach fotograficznych m.in. w almanachach „Mistrzowie Polskiego Pejzażu”, „Sztuka Fotografii”. Zdjęcia wystawiał w Polsce, a także w Niemczech, Czechach, na Litwie, w USA, Australii, Bułgarii, Austrii i Szwajcarii.

wstęp wolny