Out in the line up

1 maja (piątek)

19:00 Teatr Tańca Zawirowania, Out in the line up, chor. Nadar Rosano // 15 zł

 

Teatr Tańca Zawirowania, Out in the line up, chor. Nadar Rosano

Punktem wyjścia do spektaklu Out in the line up była potrzeba powrotu do pierwotnego, wewnętrznego źródła i bycie lojalnym wobec niego. Dopiero potem możliwe jest poszukiwanie nowych miejsc i nowego języka ciała. Ideą jest, aby kreowany ruch był pierwotny i bezkształtny, by nie miał czystej i uporządkowanej formy, przez co może wydawać się mniej piękny, mniej oczywisty i mniej wydajny.

Zanim ukształtuje się forma, gdzieś w przestrzeni pojawia się potencjał. Możliwości, które leżą w zasięgu są niejasne i nieznane. Wiemy jednak, że w pewnym momencie ujawnią się (w różnym stopniu). Co takiego jest w pierwotnym, jeszcze nieznanym, ale świeżym i pełnym potencjału i możliwości odczuwaniu nowo narodzonego dziecka? Czy możemy powrócić do miejsca gdzie czujemy się ograniczeni, gdzie czujemy, że nasz byt i potencjał jest hamowany? A jeśli w pełni nauczymy się akceptować te ograniczenia, to czy możemy pozwolić na to, aby coś z nich powstało?

Czy ograniczenie jako potrzeba restrykcyjnej i represyjnej siły jest źródłem cierpienia, lub czy możemy użyć naszych ograniczeń jako siły kreatywnej, która prowadzi nas i określa nasze znaczenie? Czy możemy powrócić do naszych wczesnych lat, odnaleźć te ograniczenia, a potem wybrać je ponownie jako dorośli? Jaka jest cielesna różnica między odczuwaniem w młodości i w późniejszym życiu?

Badanie skupia się na różnych wrażeniach i emocjonalnych reakcjach pochodzących z tych ograniczeń, nawet jeśli będzie to prowadzić do nadmiernej stymulacji, apatii, chaosu, spokoju i wielu innych doświadczeń. Będziemy stawiać pytania o indywidualną tożsamość w obrębie relacji międzyludzkich, o rozwój tożsamości, która nie jest jeszcze w pełni uformowana, ale funkcjonuje w bardzo określonej strukturze, o stabilność, równowagę i siłę. Będziemy zanurzać się w czyjeś działania i opory oraz redefiniować okoliczności powstałe w nich.

Jakie są cielesne i emocjonalne konsekwencje tego fizycznego badania?

Pomysł i choreografia: Nadar Rosano

Tancerze: Karolina Kroczak, Bartek Figurski, Szymon Osiński

Muzyka: Arvo Part, Har-El Prussky

Konsultacja: Włodzimierz Kaczkowski

Czas trwania: 40 min

Premiera: 25.06.2014

NADAR ROSANO (Izrael)

Jego prace prezentowane były w wielu krajach, m.in. w Hiszpanii, na Litwie, Cyprze, w Korei, Portugalii, Niemczech, Polsce, Holandii, Bułgarii Serbii, Rumunii, Szwajcarii. Obecnie mieszka i tworzy w Tel Awiwie (Izrael). Laureat wielu nagród dla tancerzy i choreografów, a wśród nich: drugiej nagrody podczas XXI Międzynarodowego Konkursu Choreograficznego w Hanoverze (Niemcy) oraz podczas Międzynarodowego Konkursu Tańca w Dusseldorfie (Niemcy). Otrzymał wyróżnienie w Międzynarodowym Festiwalu Miniatur Choreograficznych w Belgradzie, był także finalistą konkursu „No Ballet”.

Jako pedagog wykłada obecnie Contemporary and Release Techniques m.in. w Izraelu, Polsce i Stanach Zjednoczonych.