o festiwalu

SPACER to cykliczny festiwal, odbywający się od 2012 roku w długi weekend majowy.

Festiwal prezentuje różne formy tańca współczesnego, ze szczególną preferencją współczesnych form teatru tańca, poszerzonych o formy improwizacyjne. Skierowany jest do entuzjastów, teoretyków i praktyków tańca, ale przede wszystkim do szerokiej publiczności.

Nazwa festiwalu bezpośrednio nawiązuje do jego podstawowych założeń oraz formuły, jaką przyjął. Festiwal otwiera swoją przestrzeń na taniec w warstwie czysto artystycznej, jak i teoretycznej. Obejmuje prezentację spektakli, ale także filmów, wykładów, odczytów naukowych, stanowi również przestrzeń wymiany doświadczeń twórców sztuki tańca. Festiwal to SPACER poprzez różne formy tańca współczesnego, obejmujące gatunek teatru tańca, improwizację, propozycje konceptualne. To wreszcie SPACER, którego ścieżki w przyszłości prowadzić będą nie tylko przez teatry i instytucje kultury, ale docierać także do zwykłych przestrzeni miejskich, pozornie nieteatralnych, gdzie również spotyka się taniec. Festiwal otwiera się na nowatorskie formy „podawania” tańca, na przenikanie i łączenie go z rzeczywistością miejską.

W ramach festiwalu odbywają się warsztaty taneczne – CIAŁOWANIE.

SPACER spełnia funkcję integracyjną dla ogólnopolskiego środowiska tanecznego zapraszając do NCKu osoby na różnym poziomie zaawansowania tanecznego oraz twórców – zarówno uznanych choreografów, działających na scenie od wielu lat, jak i młodych, utalentowanych artystów, stojących na początku swojej choreograficznej drogi.

Inicjatorem pierwszych edycji festiwalu był Eryk Makohon, a opieką zajmował się Krakowski Teatr Tańca. Od 2014 roku organizację wydarzenia przejęło Krakowskie Centrum Choreograficzne – Nowohuckie Centrum Kultury.