D3US/X\M4CHIN4

D3US/X\M4CHIN4 Fernando Belfiore

24 listopada 2018 SOBOTA 18.00 Scena NCK

 

Gladiator, Marsjanie (do domu), Cyborgi i tytani – w meta-wszechświecie Fernando Belfiore przeszłość i przyszłość budują teraźniejszość. Artysta tworzy nową epopeję o bogach i człowieku, o maszynach i gadżetach, o dźwięku i świetle. Zaczynając od pozornie beznadziejnej sytuacji, która nawiązuje do greckich tragedii, autor wprawia swoje deus ex machina w ruch.

Sięgając do pierwotnej idei science fiction – badając potencjalne konsekwencje nauki i innowacji w oprawie fikcyjnej opowieści – Belfiore zgłębia ekstrema ludzkiego losu. Łączy historię innowacji technologicznej, dramat i ich współczesne interpretacje dzięki potędze swojej nieskończonej wyobraźni. Ten meta-wszechświat pozwala widzom doświadczać swojej codzienności na zupełnie innym poziomie. Ujawnione zostaną nie trzy, lecz co najmniej sześć wymiarów.

D3US/X\M4CHIN4 to współczesny rytuał mówiący o tym, jak moglibyśmy radzić sobie z technologią. To nieoczekiwana potęga, machina, która wprawiona w ruch rozszerzy wyobraźnię widza. 

 

TWÓRCY

Choreografia i reżyseria Fernando Belfiore Kreacja i wykonanie Goran Kusic, Luna Eggers Matz, Rozemarijn de Neve, Jija Sohn Scenografia Nikola Knežević Realizacja dźwięku Steven Martin Snider Oświetlenie Wijnand van der Horst Dramaturgia Mirjana Smolic „Oko zewnętrzne” Krisztina de Châtel, Ricardo Guratti, Vincent Riebeek, Renée Copraij Opieka artystyczna Suzy Blok Wsparcie scenariuszowe Charlot van der Meer Producent Dansmakers Amsterdam Produkcja Sanne Wichman Reklama Dansmakers Amsterdam Wsparcie Amsterdams Fonds voor de Kunsten, Dansgroep Amsterdam, Workspace Brussels Specjalne podziękowania dla Young Artfund Amsterdam, ICKamsterdam

PRODUCENT Dansmakers Amsterdam

SPONSORZY Amsterdams Fonds voor de Kunst, Dansgroep Amsterdam, Workspace Brussels

 

Więcej informacji:

www.dansmakers.nl

FB@dansmakers.nl

belfioreword.wordpress.com

 

AUTOR ZDJĘĆ Campagnebeeld: Alwin Poiana

 

Fernando Belfiore (ur. 1983 r. w Brazylii) jest choreografem, performerem i gościnnym wykładowcą na AHK (Amsterdamse Hogeschool voor de Kunsten). Studiował teatr w swoim rodzinnym mieście, São Paulo, oraz choreografię w Amsterdamie w School for New Dance Development (SNDO-AHK).

Tworzy intensywne i poetyckie spektakle o performatywnym charakterze. Performer, ciało, pełni rolę tłumacza, interpretatora siły i bezbronności człowieka. Potencjał kryje się pomiędzy tymi dwiema skrajnościami. W każdym – intensywnym i radykalnym – spektaklu dokonuje się delikatna transformacja, często z negatywnym ukazaniem  łagodności i wrażliwości. Jego przedstawienia konstruowane są z wykorzystaniem elementów teatru i nawiązaniami do sztuk wizualnych. Belfiore eksperymentuje i bada nowe formy angażowania widowni. Napędza go odnajdywanie tego, co niezwykłe, w tym, co przyziemne. Do momentu, aż stanie się to niemal magiczne.

Jego dzieła cieszą się popularnością zarówno w ojczyźnie artysty, jak i poza nią. Jest beneficjentem licznych stypendiów, nominacji i rezydencji oraz zdobywcą nagrody za najlepszą reżyserię za The Miserable Thing w 2012 roku (ACT Festival, Bilbao). W 2013 roku został wybrany przez Aerowaves jako Zespół Priorytetowy ze spektaklem .whatdowefinallyshare. Za swój występ solowy w Al13FB<3 (2014) znalazł się na liście International Aerowaves Top Twenty 2016. Odkąd zadebiutował, jego dzieła prezentowane są na licznych festiwalach i w teatrach w Europie, Ameryce i Azji. Fernando Belfiore od 2011 roku działa w Dansmakers Amsterdam i wspierany jest przez International Choreographic Art Centre (ICK), Amsterdam Fund for the Arts oraz Work Space Brussels.

 

TEASER
www.vimeo.com/144854365

TRAILER
www.vimeo.com/183734701