rezydencje 2016

Rezydencje BalletOFFFestival

Zwycięzcami tegorocznego konkursu na rezydencje artystyczne z obszaru tańca współczesnego są:

  • Duet Bagaż – Katarzyna Myrda i Agnieszka Janicka
  • Duet Jestem Helena – Agata Meyer-Luters i Agnieszka Bednarz
  • Trio Personal Branding – Sabina Pyka, Katarzyna Krzysztofek, Sylwia Bloch-Sternik

 

opis spektakli: TUTAJ

program festiwalu: TUTAJ

Serdecznie gratulujemy zwycięzcom i zapraszamy do obejrzenia efektów ich pracy już 20 listopada 2016 roku w ramach naszego festiwalu!


Festiwal rezydencyjny

BalletOFFFestival to festiwal rezydencyjny, którego misją jest stymulowanie procesu twórczego.

Wybrane projekty otrzymują od Krakowskiego Centrum Choreograficznego wsparcie promocyjne i  organizacyjne w realizacji spektaklu z zakresu szeroko rozumianego tańca współczesnego czy teatru tańca w postaci udostępnienia przestrzeni do prób oraz szeregu działań promocyjnych, promujących zorganizowaną w ramach festiwalu premierę. Pełen proces obejmuje kilkutygodniowe rezydencje, w ramach których wyłonionym artystom udostępniona jest przestrzeń do prób i scena wraz z zapleczem technicznym i konieczną infrastrukturą.

Kulminację Festiwalu stanowi prezentacja powstałych spektakli w postaci wieczoru premier, który w tym roku odbędzie się 20 listopada 2016 roku o godzinie 19:00 na Scenie Studio KCC.

rezydencje BalletOFFFestival

fot. Katarzyna Machniewicz

DUET Bagaż

Katarzyna Myrda

Aktualnie studentka Akademii Muzycznej w Łodzi na Wydziale Wokalno-Aktorskim, specjalność: Choreografia (studia stacjonarne II stopnia). Absolwentka Akademii Humanistyczno – Ekonomicznej w Łodzi na Wydziale Artystycznym, kierunek: Taniec, specjalność: Choreograf. Absolwentka Uniwersytetu Łódzkiego, kierunek: Kulturoznawstwo, spec. Promocja sztuki. Od kilku lat uczy się i tańczy w Łodzi, biorąc udział w różnorodnych projektach, m.in. spektakl „a3” w choreografii Jacka Owczarka oraz „Odkrywanie=Poruszenie” z grupą KIJO. Mocno związana przez kilka lat z działaniami łódzkiej Pracowni Fizycznej, gdzie realizowała również praktyki choreograficzne. Uczestniczka międzynarodowych warsztatów tańca współczesnego: Uri Ivgi, Johan Greben, Laura Aris Alvarez, David Zambrano, Peter Jasko, Aoife McAtmney, Anton Ovchinnikov, Elvira Zuniga. Na co dzień zajmuje się głównie własnymi projektami oraz wystawianiem ich na różnych scenach, a także festiwalach. Od trzech lat współorganizuje Wieczór Tańca Współczesnego w Rzeszowie.

Agnieszka Janicka

Obecnie tancerka teatru V6 oraz studentka Akademii Muzycznej na kierunku “Choreografia”(studia stacjonarne II stopnia) w Łodzi. Absolwentka Wyższej Szkoły Umiejętności Społecznych w Poznaniu na kierunku artystycznym „Taniec” (spec. „Kompozycja i techniki taneczne”). Szkoliła się pod okiem m.in. Witolda Jurewicza, Ewy Wycichowskiej, Pauliny Wycichowskiej, Jacka Owczarka, Iwony Olszowskiej, Urszuli Bernat-Jałochy, Agaty Ambrozińskiej-Rachuty, Pawła Malickiego, Agnieszki Doberskiej itd. Tańczyła w spektaklach „DO-MY”, „MY” w choreografii Ewy Sobiak, „Między Nami” Andrzeja Adamczaka, „W” Witolda Jurewicza, „Bal wampirów- Wieczność” Natalii Kielan. Uczestniczka konkursów choreograficznych: „Make Move” w Tarnowie, „Soloduo” – Bytom, „Solo Dance Contest” w Gdańsku. Uczestniczka wielu warsztatów z takich technik jak: taniec współczesny, fizyczny, neoklasyczny, klasyczny, kontakt improwizacja, improwizacja.

DUET Jestem Helena

Agata Meyer-Luters

Absolwentka PWST w Krakowie – Wydział Teatru Tańca w Bytomiu. Przed rozpoczęciem studiów aktorka i tancerka Teatru Słowa i Tańca w Krakowie oraz Teatru Tańca DF. Współtwórczyni i tancerka spektaklu „SPEED DATES show”, który odniósł sukces na wielu festiwalach m.in. DEI2MONDI w Spoleto, Festiwal Młodych Twórców w Połczynie Zdroju, XVII Festiwal Teatrów Niezależnych OFTeN, Międzynarodowy Festiwal Teatrów Tańca Dancing Poznań 2016. Choreograf i wykonawca etiudy solowej „Rybo, Nukle i Nowa” – I nagroda na konkursie „3…2…1… Taniec” 2013, udział w Festiwalu Miniatur Choreograficznych w Belgradzie. Uczestniczyła w projekcie „Kierunek Azja”, prowadząc warsztaty taneczno-aktorskie w Macau Conservatory w Chinach.

Tańczyła w spektaklu Jacka Łumińskiego: “Kocham tylko i wyłącznie, całym sercem nie-rozłącznie, Magdalenę” i musicalu Teatru im. Juliusza Słowackiego pt. „Śpią wystawy”. Choreograf i tancerka rewii musicalowej „Kocham Cię. Broadway” w reżyserii Nicola Palladini. Aktorka Teatru Moich Marzeń w Chorzowie. Brała udział w projekcie i spektaklu „Tańczę więc jestem”, prowadząc zajęcia dla niepełnosprawnych podopiecznych Centrum Rozwoju Dziecka SORO. Po przerwie związanej z doświadczaniem macierzyństwa, powróciła na scenę w mocnym spektaklu “Jaram się!” w reżyserii Rafała Urbackiego. Pasjonuje ją doświadczanie życia i poszukiwanie esencji, która staje się przyczyną dla ruchu i obecności na scenie. W swojej twórczości chce podejmować tematy, które dotyczą jej osobiście, aby umożliwić widzowi odczuwanie autentyczności. Stara się łączyć rolę artystki i matki. Życiowe procesy, w które wkroczyła są dla niej priorytetem i bazą do funkcjonowania w świecie sztuki, a w swojej twórczości szuka szczerości i prawdy, jaką może czerpać z życia.

Agnieszka Bednarz

Jest absolwentką Wydziału Teatru Tańca Państwowej Wyższej Szkoły Teatralnej w Krakowie. Od dziecka związana z tańcem. Zdobyła taneczną klasę mistrzowską w Hip-hopie oraz klasę „B” w tańcu towarzyskim. „Projekt: 3 Siostry”, którego jest współtwórczynią został prezentowany na scenach polskich i europejskich. Podczas IX międzynarodowego festiwalu szkół teatralnych w Rzymie ROMATEATROFESTIVAL 2012, gdzie był prezentowany spektakl „Projekt: 3 Siostry” otrzymała nagrodę „Premio GRMINI D’ORO Miglior Attrice” za najlepszą aktorkę. Rok później artystka kolejny raz została doceniona otrzymując „Złotą Maskę” za współtworzenie choreografii do spektaklu „NAWIEDZENIE/HEIMSUCHUNG”. Agnieszka jest współtwórcą międzynarodowej grupy teatralnej „Little: interferance”, która ma już na swoim koncie takie spektakle jak: „NAWIEDZENIE/HEIMSUCHUNG” i „OPERCULUM looking for Heimat”.

Od 2013 roku artystka współpracuje z Fundacją Śląskiego Teatru Tańca, prowadząc zajęcia taneczno-teatralne dla młodzieży oraz współtworząc różne wydarzenia artystyczne. Takie zajęcia miała również okazję prowadzić w ramach projektu „Kierunek Taniec Azja” dla studentów Macau Conservatory w Makao. W tym samym roku rozpoczęła pracę w „Teatrze Moich Marzeń” w roli aktorki i choreografki. W roku akademickim 2015 zaczęła pracować jako asystentka Jacka Łumińskiego przy zajęciach I i III roku na Wydziale Teatru Tańca PWST. Agnieszka współpracuje z takimi twórcami jak Maciej Kuźmiński w spektaklu „Różnica i Powtórzenie” czy Cezary Tomaszewski w koncercie performatywnym „Piosenki o Miłości i Śmierci”. W sierpniu 2016 roku współtworzyła razem z Jackiem Łumińskim spektakl „Whiplash” realizowany przez tancerzy LDTX Beijing Comany w Pekinie.

TRIO Personal Branding

Sabina Pyka

Instruktor tańca współczesnego, choreograf oraz pedagog w krakowskich Domach Kultury, Krakowskiej Akademii Tańca, Małopolskim Centrum Dźwięku i Słowa oraz Krakowskiej Fabryce Talentów. Posiada dyplom zawodowego tancerza Ogólnokształcącej Szkoły Baletowej im. J. Turczynowicza w Warszawie oraz jest dyplomowanym instruktorem tańca. Tancerka zespołu Opery Krakowskiej. Była tancerką w Teatrze Tańca DF. Obecnie można ją zobaczyć w Teatrze Groteska w spektaklu “Przemiany”. Bierze aktywny udział w warsztatach i projektach tańca współczesnego oraz jego pochodnych.

Katarzyna Krzysztofek

Certyfikowana instruktorka tańca współczesnego, studentka Choreografii i Teorii Tańca (Uniwersytet Muzyczny Fryderyka Chopina), tancerka Teatru Tańca Dekompresja, adeptka Krakowskiego Teatru Tańca, absolwentka Filmoznawstwa i wiedzy o nowych mediach (Uniwersytet Jagielloński) oraz Studium Aktorskiego Lart. Ukończyła z wyróżnieniem kurs instruktorski w Egurola Dance Studio we współpracy z Polską Akademią Sportu. Ukończyła także Kurs Podstaw Choreografii Scenicznej (opiekun artystyczny: Iwona Olszowska).

Sylwia Bloch-Sternik

Dwukrotna Stypendystka Prezydenta Torunia w kategorii artystycznej. Adeptka Krakowskiego Teatru Tańca. W 2014 roku tancerka COMFY ZONE w reżyserii Jakuba Mędrzyckiego. Dwukrotna finalistka konkursu Dance World Company w kategorii współczesny/modern. Certyfikowany instruktor tańca. Zaczynała jako tancerka Młodzieżowego Teatru Muzycznego w Toruniu, gdzie miała okazję występować z repertuarem na terenie Polski i zagranicą. Obecnie studentka ostatniego roku Politechniki Krakowskiej – Budownictwo Lądowe. Łączy pracę, studia i pasję.


Konkurs na rezydencje

Krakowskie Centrum Choreograficzne zaprasza młodych twórców do wzięcia udziału w konkursie na rezydencje artystyczne z obszaru tańca współczesnego w ramach kolejnej edycji BalletOFFFestival, która odbędzie się w dniach 18-20 listopada w Nowohuckim Centrum Kultury.

Do składania aplikacji zapraszamy w szczególności młodych, początkujących twórców, którzy rozpoczęli już pracę nad spektaklem i chcieliby zrealizować premierę. W tym roku proponujemy pracę nad krótką formą 20-30 minut (min. duet).

Zgłoszenia do: 22 października 2016

Wyniki: 23 października 2016

Rezydencja w Krakowskim Centrum Choreograficznym – Nowohuckim Centrum Kultury: 2-3 tygodnie

Premiery zrealizowanych spektakli: 20 listopada 2016 r. w ramach Wieczoru Rezydentów

Organizator zapewnia:

  • dostęp do sal prób i studia, w którym odbędzie się premiera,
  • zaplecze techniczne,
  • nocleg w Nowohuckim Centrum Kultury,
  • materiały promocyjne spektaklu: profesjonalne zdjęcia (sesja z prób oraz zdjęcia z premiery) i pełne nagranie,
  • promocja spektaklu w ramach festiwalu (plakaty, programy, media).

Organizatorzy nie pokrywają kosztów podróży i wyżywienia.

W ramach aplikacji należy uzupełnić elektroniczną kartę zgłoszenia oraz wysłać na adres mailowy: kcc@nck.krakow.pl bio rezydenta (choreografa) maks. 2500 znaków, zarys spektaklu maks. 2500 znaków, bio wykonawców – każdy artysta maks. do 1000 znaków oraz nagrania filmowe z pracy nad spektaklem (w formie linków bądź plików).

W razie niespełnienia wymogów formalnych, zgłoszenie nie będzie brane pod uwagę.

KARTA ZGŁOSZENIA

REGULAMIN

BalletOFFFestival 18-20 listopada 2015 r., Nowohuckie Centrum Kultury

rezydencje z poprzednich lat: Karol Miękina, little:interference, Piotr Stanek, Dominika Wiak, Katarzyna Kania, Justyna Kalbarczyk, Viktor Braun, Patryk Kraśniewski, Kim Sokolowski, Anna Kosiorowska