„Zapomniane fotografie”

Wystawa fotografii Longina Łępicza

Wystawa czynna: 1 kwietnia – 3 maja 2004 r., FOTO-GALERIA

Longin Łępicz – urodzony w Ostrowcu świętokrzyskim – rocznik 1933.
Historia rodu ściśle związana jest z Ostrowcem i Hutą. Autor jest przynajmniej trzecim pokoleniem w rodzinie Łępiczów zatrudnionych w hucie. Jako absolwent Szkoły Podstawowej Nr 3, Gimnazjum Przemysłowego, Technikum Hutniczo-Mechanicznego w Ostrowcu i Wydziału Metalurgicznego Akademii Górniczo-Hutniczej w Krakowie kontynuował tradycje rodzinne w pracy zawodowej.
W hucie przeszedł wiele szczebli kariery zawodowej. Był mistrzem, kierownikiem, szefem i zastępcą dyrektora. Sprawował również rozmaite funkcje społeczne.
Pasjonował się sportem, krajoznawstwem, turystyką. W 1955 roku zakupił pierwszy aparat fotograficzny i od tej chwili doszły dodatkowe zainteresowania – fotografia.
Aparat fotograficzny w pierwszym okresie służył wyłącznie do dokumentowania wypraw turystyczno-krajoznawczych. W miarę upływu czasu doskonali swoje kwalifikacje fotograficzne przy pomocy życzliwych starszych kolegów oraz podręczników i miesięcznika „Fotografia”.
Współdziałań w założeniu świętokrzyskiego Towarzystwa Fotograficznego przy Hucie, które konsekwencji stało się Kołem PTF.
Jako członek Koła Fotograficznego brał czynny udział w popularyzacji fotografii w Ostrowcu, poprzez organizowanie kursów kształcących nowych adeptów fotografii, wystaw prac fotograficznych.
W roku 1962 urywa się czynny kontakt z fotografią, i tak przez około 40 lat negatywy i zdjęcia przeleżały spokojnie w osobistym archiwum.
Dopiero Galeria Fotografii MCK zorganizowała wystawę w październiku 1997 r. z okazji 400. lecia Ostrowca świętokrzyskiego, co niewątpliwie pozwoliło na ekspozycję „zapomnianych fotografii”.
Obecna wystawa w NCK, obejmująca część zdjęć dorobku fotograficznego, daje możliwość przypomnienia dawnych „czasów” oraz osobistą satysfakcję autorowi, który od kwietnia 2002 r. jest członkiem Okręgu świętokrzyskiego Związku Polskich Artystów Fotografików.

 

lepicz1

Czas zatrzymał się w baranowskich kruńgankach

lepicz2

Gęsi za wodą

lepicz3

Ileż to utargowałam

lepicz4

To jeszcze nie ostatnia brama

lepicz5

Za kilka lat takie chaty odnajdziemy tylko w skansenach