Marek Norek – Ten zadziwiający czas

październik 2001 r.

Pędzlami mistrzów utrwalone chwile… Tam gdzieś w zamierzchłym czasie szesnastego, siedemnastego czy osiemnastego wieku, którego już nie ma, znaleźć się choćby na chwilę za ramieniem pozującej kobiety, w tamtej, innej rzeczywistości. Niemożliwe?
Ale choćby pozornie w wyimaginowanej przestrzeni fotografii zróbmy ten zadziwiający krok. Stańmy na przeciw Dürera, Velasqueza, Rembrandta, Holbeina, Corregia, Carpatia.
Tych chwil już nie ma, ale od czego jest wyobraźnia?

Jako operator obrazu wykonał zdjęcia do pięćdziesięciu filmów krótkometrażowych w reżyserii między innymi Aleksandra Sroczyńskiego, Juliana Antoniszczaka, Jerzego Kuci, Łucji Mróz-Raynoch i Krzysztofa Raynocha w Studio Filmów Animowanych w Krakowie. Filmy te były wyświetlane w kinach, telewizji oraz na polskich i międzynarodowych festiwalach filmów krótkometrażowych.

Wystawy indywidualne:

1977 – wystawa fotografii w Klubie MPiK w Nowej Hucie,
1981 – wystawa fotografii „Wielopole, Wielopole” Tadeusza Kantora w Krakowskim Domu Kultury,
1993 – wystawa fotografii w Foto-Galerii Nowohuckiego Centrum Kultury,
1999 – wystawa fotograficzna „Amerykański Mit” w Nowohuckim Centrum Kultury pod patronatem Konsulatu Amerykańskiego w Krakowie.

Wybrane realizacje filmowe:

1985 – „wstawki” filmowe do spektaklu teatralnego „Miasto Snu” w reż. Krystiana Lupy w Teatrze Starym,

1989 – dokumentalny film o chasydach z udziałem Jana Peszka pt.: „Brooklyn Czarter”, który brał udział w Ogólnopolskim Festiwalu Filmów Krótkometrażowych w Krakowie oraz w Festiwalu „Film Poza Kinem” we Wrocławiu w 1990 i był emitowany w programie 2 TVP w roku 1993,

1990 – krótki film (Pojedynek Laertesa z Hamletem) z udziałem aktorów ze Starego Teatru, który wyświetlany był w spektaklu teatralnym „Fortynbras się upił” Janusza Głowackiego, w reż. Jerzego Stuhra w Teatrze Starym,

1995 – dziesięć filmów z serii „Krajobrazy” (przyroda, zabytki, obyczaje okolic Krakowa) dla TVP,

1999 – zdjęcia filmowe do „wstawek filmowych” do spektaklu teatralnego „Kariera Artura Ui” Bertolda Brechta w reż. Tadeusza Bradeckiego z udziałem Jerzego Treli, Krzysztofa Globisza i Moniki Jakowczuk w Teatrze Starym.

 

norek1

norek2

norek3