Wystawa pokonkursowa
Wystawa czynna: 7 lutego – 3 marca 2013 r., FOTO-GALERIA
Lokalna Grupa Działania Stowarzyszenie Korona Północnego Krakowa, świadoma bogactwa kulturowego podkrakowskiej wsi, podejmuje inicjatywy na rzecz jego ochrony, promocji i edukacji. Warto wspomnieć chociażby konferencje naukowe, wydawnictwa cykliczne („Lokalności”) i pokonferencyjne, wizyty studyjne, grą planszową „Moja Mała Ojczyzna”.
Działania podejmowane przez Stowarzyszenie mają dokumentować dorobek zarówno naszych przodków jak i nam współczesnych, którym bliska jest kultura i tradycja ludowa.
Stąd podjęliśmy się dzieła zorganizowania dwóch edycji Konkursu Fotograficznego Korona w obiektywie. Przedmiotem tego przedsięwzięcia było ukazanie piękna i różnorodności otaczającej nas przyrody, krajobrazu, architektury, folkloru oraz ludzi obszaru gmin, na terenie których działa LGD SKPK: Igołomia-Wawrzeczyce, Kocmyrzów-Luborzyca, Liszki, Michałowice, Wielka Wieś, Zabierzów, Zielonki.
Zapraszamy Państwa, do zapoznania się z pracami nadesłanymi na ogłoszony konkurs. Autorzy zdjęć zatrzymali w kadrze urokliwe zakątki obszaru Korony, miejsca, które często znajdują się poza oficjalnym katalogiem zabytków czy wreszcie uchwycili ludzi w ich codziennym trudzie.
Liczymy, że ta kolejna próba odkrywania i promowania dziedzictwa kulturowego i naturalnego Korony Północnego Krakowa stanie się dla wielu inspiracją do własnych poszukiwań, rozwijania pasji czy też umacniania więzi z lokalnością, którą tworzą. – Zarząd Lokalnej Grupy Działania Stowarzyszenie Korona Północnego Krakowa
Pokonkursowa wystawa Korona w obiektywie dowodzi, że tego rodzaju przedsięwzięcia kulturalne są potrzebne i społecznie wartościowe. Jej autorzy podczas fotograficznych peregrynacji zarejestrowali te miejsca i obiekty, które odzwierciedlają ich własne zainteresowania wsparte intuicją, wrażliwością i świadomą refleksją płynącą wprost ze świata natury i krajobrazu do człowieka. Niektóre prace potwierdzają umiejętność dokonywania właściwego wyboru motywów i ich wartościowania, co w połączeniu z elementami indywidualnej ekspresji przyniosło szereg ciekawych efektów; dokumentalnych, estetycznych, emocjonalnych a nawet kreacyjnych. Na uwagę zasługują zwłaszcza te, które w formie atrakcyjnej kompozycji i rozgrywki plastycznej zawierają w sobie pewną syntezę spojrzenia, zachęcając do wycieczek, plenerów i zwiedzania zabytków. Pośród kilkudziesięciu prac utrzymanych w konwencji realistycznej, można zobaczyć takie, które pobudzą naszą wrażliwość na urok krajobrazu i różne osobliwości. Chodziło nie tyle o wierne przedstawianie świata, co bardziej o twórczą umiejętność wyrażania cech charakterystycznych dla naszego regionu, a przez to podkreślenie własnej tożsamości.
Adam Gryczyński