Fotografie 2012-Krakowski Klub Fotograficzny
Wernisaż dorocznej wystawy przeglądowej prac członków Klubu
3 stycznia (czwartek), godz. 1800, bud. A
Autorzy:
MACADORE, Marta Jochym, Jerzy Słobodzian, Zbigniew Łata, Adam Olszowski, Paweł Małota, Beata Sulikowska, Stanisław Łacny, Artur Kaszowski, Katarzyna Skupień, Janusz Gajewski, Anna Bubula, Bogdan Głowacki, Laura i Zdzisław Dec, Andrzej Wróbel, Robert Stryjski, Małgorzata Zełczak, Andrzej Zawada, Monika Stachnik-Czapla, Mieczysław Libront, Bożena Pochopień, Barbarz Czopek, Mirek Janowski, Jan Zych, Bogusław Kuderewicz, Andrzej Jurkiewicz, Stanisław Guzik, Bartłomiej Bałaban, Joanna Mrówka, Ryszard Cabała, Marek Stalmachowski, Magda Langer, Janusz Skórski
Jak co roku, w styczniu Krakowski Klub Fotograficzny rozpoczyna kolejny sezon przeglądową wystawę, prezentując najciekawsze zdjęcia, które członkowie KKF zrobili w minionym roku. Tym razem temat nie być określony: wybierając zdjęcia do wystawy chcieliśmy pokazać wszystko to, co nas inspirowało w 2011 roku, w myśl słów Joe Cornisha – brytyjskiego fotografika-pejzażysty, który powiedział kiedyś, że Fotografując, musimy dokonać wyboru. Tworzone przez nas kadry nie tylko pokazują sceny, których jesteśmy świadkami. Mówią też o nas. O tym, co myślimy i czujemy, gdy patrzymy na motyw zdjęcia. Nasze zdjęcia przedstawiają świat widziany oczyma naszej duszy. Oglądając wystawę można więc pomyśleć o jej autorach i spróbować wyobrazić sobie, jacy są i co im w duszy gra. A ponieważ zainteresowania tematyczne klubowiczów są różnorodne, taka też jest tegoroczna wystawa: tradycyjnie pokazujemy zdjęcia z różnych zakątków świata, prezentujemy też nastrojowe pejzaże, zwierzaki, martwą naturę, architekturę, portret oraz reportaż.
Monika Stachnik-Czapla
Prezes KKF
Uzupełnieniem wystawy „Fotografie 2012” jest prezentacja zdjęć Zbigniewa Labe, który zmarł w styczniu 2012 roku. Przypominamy sylwetkę naszego drogiego Kolegi:
Zbigniew Labe (1927-2012):
Z wykształcenia ekonomista i prawnik, żołnierz Armii Krajowej w czasie okupacji, był bezpartyjnym naczelnikiem zjednoczenia budownictwa, dyrektorem ekonomicznym krakowskiego przedsiębiorstwa „Elektromontaż” oraz radcą prawnym. W swojej karierze zawodowej miał do czynienia z budową kombinatu i dzielnicy Nowa Huta, w której zamieszkał i której miejskie krajobrazy uwieczniał na swoich zdjęciach. Był także członkiem redakcji kwartalnika „Okruchy wspomnień” zajmującej się wydawaniem i opracowywaniem wspomnień dotyczących wojennych i powojennych losów żołnierzy Polski Podziemnej oraz wieloletnim członkiem rzeczywistym i honorowym Krakowskiego Klubu Fotograficznego. Od 2005 r. był także członkiem rzeczywistym Fotoklubu Rzeczpospolitej Polskiej, z dumą noszącym przyznany mu wówczas tytuł Artysty Fotografika RP. Fotografia była jego życiową pasją , a udział w spotkaniach Krakowskiego Klubu Fotograficznego i w organizowanych przez Klub wystawach wydarzeniami , do których przykładał duże znaczenie i z których czerpał wiele przyjemności. W fotografii, jaką uprawiał interesowała go przyroda, architektura, portret , poszukiwał ciekawych form graficznych , sięgał do cyfrowych technik obróbki obrazu , skanował swoje zdjęcia , często nadawał im nierzeczywiste barwy, bawiąc się twórczymi przetworzeniami swoich fotografii. Prawie do końca nie rozstawał się ze swoją „cyfrówką” i porządkował swoje fotograficzne archiwum.
Krzysztof Labe
wystawa czynna do 3 lutego