„Chasydzi – pielgrzymki do Leżajska”

Wystawa fotografii Mieczysława Wrońskiego

Wystawa czynna: 18 kwietnia – 2 czerwca 2013 r., Foto-Galeria

Każdego roku Leżajsk zamienia się w miasteczko chasydów. Bogobojni żydzi tłumnie przybywają tu m.in. z Europy, Izraela, Stanów Zjednoczonych i Kanady. Dla nich Leżajsk wraz z grobem cadyka Elimelecha jest jednym z najświętszych miejsc na ziemi. Przybywają tu w każdą rocznicę śmierci cadyka. Chasydzi podczas pielgrzymki składają kartki z prośbami o zdrowie, płodność i powodzenie w interesach. Modlitwom towarzyszą tradycyjne tańce, śpiewy i koszerne posiłki.

Elimelech żył w latach 1717-1786 i był jednym z czołowych cadyków – duchowych przywódców mających ogromny wpływ na kształtowanie się ruchu chasydzkiego. Wiele się mówi o jego cudownej mocy uzdrawiania dusz i ciał oraz umiejętności porozumiewania się ze zwierzętami. W 1772 roku przybył do Leżajska, z którego dzięki swojej działalności, utworzył centrum chasydyzmu. Leżajsk aż do II Wojny światowej zamieszkiwała bardzo liczna społeczność żydowska. Po Wojnie tradycja odwiedzania grobu cadyka odrodziła się w latach 70. Wystawa zawiera zdjęcia chasydów przy grobie Elimelecha z pielgrzymek w latach 2004-2012.

Mieczysław Wroński urodzony w 1947 r. w Rakszawie. Mieszka w Stalowej Woli. Fotografuje od lat 70. Pasjonują go różne tematy fotograficzne. Główne to: sacrum, chasydzi, konie, architektura przemysłowa, reportaże. Aktywnie uczestniczy w amatorskim ruchu fotograficznym. Bierze czynny udział w pracach Klubu Fotograficznego „Optikos” z Leżajska oraz w pracach Stalowowolskiego Stowarzyszenia Fotograficznego „Animus”. Uczestnik wielu ogólnopolskich konkursów fotograficznych oraz wystaw zbiorowych. Wystawy indywidualne: „Pary” (2003), „Cmentarne Anioły” (2004), „Chasydzi” (2005), „Okno Na Świat” (2006), „Spotkani w drodze” (2010). Autor zdjęć do albumu „Stalowa Wola” (2006). Od 2005 r. jest członkiem Związku Polskich Artystów Fotografików Okręgu świętokrzyskiego.

chasydzi