„Barwy Świata Przyrody 2004”

Związek Polskich Fotografików Przyrodniczych

Wystawa czynna: 3 marca – 3 kwietnia 2005 r., FOTO-GALERIA

 

Obrazy utrwalone na kliszy fotograficznej bywają tak różne, jak różni bywają ludzie żyjący na Ziemi. Różnorodne są obrazy które powstały z inspiracji otaczającego nas środowiska.

Fotografowie natury wyruszają na bezkrwawe łowy w rozmaite miejsca i wyposażeni w różnoraki sprzęt. Jedni czatują całymi godzinami na przylot wyczekiwanego ptaka, na podpatrzenie i złapanie w kadrze rzadkiego gatunku owada, płaza czy gada. Jeszcze inni wspinają się na niebotyczne szczyty ścigając się ze słońcem, aby w schwytać je jak chowa się za grań. Bywają wśród nich także amatorzy fotografii podziemnej i podwodnej.

Wszystkich ich jednak łączy umiłowanie przyrody i pasja fotografowania. Nieraz trzeba wykazać się wielkim poświęceniem i determinacją, a także wiedzą przyrodniczą by udało się ujście jakiegoś rzadkiego zwierzęcia czy rośliny.

Związek Polskich Fotografików Przyrodniczych, który powstał niespełna dziewięć lat temu, grupuje pasjonatów fotografii przyrodniczej w okręgach. Jednym z nich jest Okręg Krakowski ZPFP który zrzesza obecnie około czterdziestu członków.  Są wśród nas ludzie różnych profesji także przyrodnicy i zawodowi fotografowie.

Związek organizuje plenery dla swoich członków, które przeważnie są zlokalizowane w parkach narodowych Polski południowej. Z kilkudniowych wyjazdów przywozimy slajdy, które potem wspólnie oglądamy i oceniamy na spotkaniach odbywających się regularnie co dwa tygodnie w budynku Ogrodu Botanicznego UJ, dzięki gościnności tejże placówki. Najlepsze ze zdjęć trafiają na wystawę przeglądową członków związku, biorą udział w konkursach gdzie nierzadko ich autorzy zdobywają nagrody i wyróżnienia. Wykorzystywane są do różnorakich publikacji przyrodniczych począwszy od widokówek, przez publikacje katalogowe, albumowe, na prasie przyrodniczo-krajoznawczej skończywszy. Wielu naszych członków aktywnie działa wystawiając swe prace w galeriach czy internecie.

Niniejsza wystawa w Nowohuckim Centrum Kultury jest plonem działalności twórczej naszych członków z okresu ostatniego roku. Można obejrzeć fotogramy z różnych dziedzin fotografii przyrodniczej, powstałe o różnych porach roku i prezentujące różnorodność w podejściu do tematu przez poszczególnych autorów.

Jednym z celów statutowych Związku jest popularyzacja fotografii przyrodniczej oraz idei ochrony przyrody na forum ogólnym, a służą właśnie temu wymienione wyżej publikacje, pokazy przeźroczy, prelekcje, czy też wystawy.

Do uprawiania tego rodzaju fotografii potrzebny jest nierzadko specjalistyczny sprzęt. Taki jak: teleobiektywy, obiektywy makro, obiektywy super szerokokątne, zestawy filtrów, flesze,  niezawodne i wytrzymałe na trudy pracy korpusy i przede wszystkim statywy i jeszcze raz statywy. Foto przyrodnika poznać po maskującym ubraniu i sprzęcie fotograficznym którym jest obwieszony niczym choinka. Poza urządzeniami typowo fotograficznymi przydaje się też traperskie wyposażenie. W zależności od rodzaju wykonywanych zdjęć przydatnymi stać się może lina, karabinek, wiosła i ponton, wodery do brodzenia po bagnach, raki i czekan do wspinania się po lodzie w górach, łopatka i siekiera do budowy kryjówek, kompas i lornetka, czy wreszcie akwalung do nurkowania. Do tego wypadało by dołączyć samochód, najlepiej terenowy, aby cały ten sprzęt woził ze sobą…

Tak na prawdę jednak można zacząć tą wspaniałą przygodę jaką jest odkrywanie tajemnic natury każdym nawet niezbyt wyszukanym sprzętem. Ktoś kto raz połknął bakcyla fotografowania przyrody pozostanie temu wierny, a natura odwdzięczy mu się wielokrotnie dając satysfakcję , niezapomniane przeżycia i wreszcie obrazy zamknięte w dwuwymiarowym kadrze. Wystarczy tylko trochę cierpliwości, wytrwałości, wiedzy i szczęścia.

Zapraszamy na wystawę, zapraszamy do nas, a także do obejrzenia naszej strony internetowej pod adresem: barwy2004.zpfp-ok.art.pl