„Nowa Huta – lata 60. i 70.”

Wystawa fotografii Roberta Kosieradzkiego

Wystawa czynna: 22 czerwca – 30 września 2006 r., FOTO-GALERIA

Robert Kosieradzki urodził się dnia 7 czerwca 1937 roku w Częstochowie-Blachowni, gdzie w czasie wojny mieszkał z matką i babcią. Jego ojciec – kapitan Wojska Polskiego – przebywał w tym okresie z I Brygadą Spadochronową w Anglii. Po wojnie Robert Kosieradzki wyjechał wraz z matką do Opola, gdzie rozpoczął naukę. Po powrocie ojca z Anglii w 1946 roku rodzina przeprowadziła się do Łodzi, a w 1951 roku wróciła do Częstochowy, gdzie ukończył Technikum Górnictwa Rud. Od 1955 roku wraz z rodzicami (ojciec, inżynier mechanik objął stanowisko Kierownika Wydziału W-25 w Hucie im. Lenina) zamieszkał w Nowej Hucie. W tym czasie rozpoczął studia na Akademii Górniczo-Hutniczej w Krakowie.

Jako młody chłopiec interesował się lekkoatletyką, uprawiał biegi, skoki itp. i odnosił nawet sukcesy w międzyszkolnych zawodach sportowych. Zafascynowany opowiadaniami ojca o wyczynach polskich lotników i desantu m. in. o walkach pod Arnhem chciał zostać lotnikiem, jednak swych marzeń o lotnictwie i sporcie nie mógł zrealizować ze względu na wrodzoną wadę wzroku.

W Nowej Hucie, w czasach studenckich zaczął się interesować fotografią. Za pierwsze uskładane pieniądze kupił aparat fotograficzny, podręczniki-samouczki i urządził własną amatorską ciemnię. W 1958 roku wstąpił do Klubu Fotograficznego przy Zakładowym Domu Kultury HiL. Ponadto w grudniu1960 roku ukończył 120 godzinny wyższy kurs fotograficzny zorganizowany przez Polskie Towarzystwo Fotograficzne, Oddział w Nowej Hucie, gdzie wykładowcami byli artyści fotograficy, członkowie ZPAF w Krakowie, m.in. Henryk Hermanowicz.

Po ukończeniu studiów pracował w latach 1961-1972 na Wydziale Automatyzacji Huty im. Lenina jako inżynier elektryk, a w latach 1973-1977 zgodnie ze swoimi zainteresowaniami w Miejskim Biurze Projektów w Krakowie w charakterze fotografa.

Dla sprawdzenia swoich umiejętności i postępów w fotografii wysyłał zdjęcia na różne tematyczne konkursy i wystawy w kraju i za granicą (NRD, Czechosłowacja, Bułgaria). W ponad trzydziestu konkursach otrzymał złoty, srebrny i dwa brązowe medale oraz 12 pierwszych nagród, 3 drugie, 1 trzecią i 1 czwartą, a także nagrody pieniężne i liczne wyróżnienia.

30 lipca1974 roku został przyjęty w poczet członków Związku Polskich Artystów Fotografików, ale wciąż był aktywnym członkiem Klubu Fotografików Amatorów Domu Kultury HiL, gdzie za prezesury legendarnego Witolda Michalika prowadził wykłady z techniki i technologii fotografii oraz stałe konsultacje z zakresu fotografii artystycznej.

W czerwcu 1981 roku został rzeczoznawcą w specjalności „ocena dzieł sztuki współczesnej w zakresie fotografiki”, posiadał również uprawnienia instruktora fotografii kategorii pierwszej.

W 1985 roku otrzymał stypendium Miasta Krakowa za walory artystyczne i poznawcze jego zdjęć oraz nowe ujęcie spraw codziennych, a przez to trudnych do pokazania w sposób oryginalny. Jego twórczość cechuje wyjątkowa wrażliwość na zjawiska urbanistyczne i różnorodne fenomeny egzystencjalne. Rejestrował krajobraz Nowej Huty z uwzględnieniem następujących w nim zmian. Dokumentował tragiczny kontrast „nowego ze starym” i dramat ludzi, których wygnano z ojcowizn, by na ich ziemiach wybudować Nową Hutę. Miał specyficzny sposób pokazywania tej dzielnicy a zwłaszcza Czyżyn, Bieńczyc i Wzgórz Krzesławickich. Fotografując rzeczy i sprawy codzienne, potrafił uzyskać atmosferę pozbawioną humanizmu, niekiedy z porcją gorzkiej ironii. Lubił tworzyć podteksty i charakterystyczne metafory, odczytywane jako kpina z ówczesnego systemu. Wykonywał również zdjęcia dokumentujące typy ludzi pracy i zanikające zawody na tutejszym terenie.

W latach 1985-1990 był instruktorem fotografii w Nowohuckim Centrum Kultury, gdzie oprócz zajęć i konsultacji artystycznych współtworzył – w pierwszych latach jej istnienia – oblicze tutejszej Foto-Galerii.

Współpracował również z „Tygodnikiem Powszechnym”, „Polityką” i „Panoramą”, i „Głosem Nowej Huty”, w których zamieszczane były jego zdjęcia. Robert Kosieradzki nie wydał albumu, nie miał także nigdy indywidualnej wystawy swych prac. Zmarł na atak serca 6 lipca 1990 r. w Krakowie. Miał 53 lata.

kosieradzki2

kosieradzki1

kosieradzki3