Foto-Galeria
  • Strona główna
  • Wystawy
  • Deklaracja dostęności

„Cztery żywioły – WODA” – wystawa Krakowskiego Klubu Fotograficznego

„Cztery żywioły – WODA” – wystawa Krakowskiego Klubu Fotograficznego

Wernisaż wystawy – 7 lipca (czwartek), g. 17.00 
Wystawa czynna od 27.06.2022 r. do 10.08.2022 r.
RYNEK NCK

Nowohuckie Centrum Kultury rozpoczyna czteroletni cykl plenerowych wystaw fotograficznych pod wspólnym tytułem „Cztery żywioły”, którego autorami są fotografowie zrzeszeni w Krakowskim Klubie Fotograficznym, a pomysłodawcą Zbigniew Grzyb – dyrektor NCK.

Żywioły to najpotężniejsze siły wszechświata – niezwykle istotne elementy, bez których życie na ziemi nie byłoby możliwe. Już w starożytności ludzie wyróżnili cztery żywioły tworzące esencję świata: ziemię, powietrze, ogień i wodę. Wszystkie uzupełniają się i pozostają we wzajemnej zależności: ziemia bez wody nie wyda plonów, a ogień bez powietrza zgaśnie.

WODA jest źródłem życia i już Tales z Miletu orzekł, że jest „początkiem wszechrzeczy”. Tymczasem dla fotografów woda stała się źródłem bogatych inspiracji. Wydawać by się mogło, że to temat oczywisty, a jednak okazuje się, że woda to prawdziwy „temat rzeka”, a wodnych pomysłów i skojarzeń jest mnóstwo: począwszy od klasycznego pojmowania wody jako rzeki, strumienia lub wodospadu, poprzez różnorodne wariacje – wodne odbicia, kałuże, fontanny, ptaki wodne w swoim naturalnym środowisku, różnorodne rekreacyjno-sportowe związki człowieka z wodą, a skończywszy na detalicznym spojrzeniu na wodę jako na krople, śnieg, lód lub napój. Oglądając wystawę uświadamiamy sobie, że woda jest wszędzie i towarzyszy człowiekowi na każdym kroku, a w dodatku doskonale nadaje się na temat artystycznych inspiracji i poszukiwań
– Monika Stachnik-Czapla, Prezes Krakowskiego Klubu Fotograficznego

Autorzy fotografii prezentowanych w ramach wystawy:
Justyna Balawender, Maryla Baścik, Anna Bubula, Ryszard Cabała, Barbara Czopek, Stach Gacek, Ewa Gajewska, Janusz Gajewski, Bogdan Głowacki, Leopold Grela, Mirek Janowski, Karolina Jarosińska, Krzysztof Labe, Anna Magdziarczyk, Monika Malkowska, Jarek Malkowski, Tomasz Orłowski, Bożena Pochopień, Barbara Radziszewska, Magdalena Samburska, Katarzyna Skupień, Monika Stachnik-Czapla, Dawid Stawiak, Beata Sulikowska, Agnieszka Sumara, Agnieszka Świat, Ryszard Tatomir, Stanisław Tkacz, Leszek Zajkowski, Jan Zych.

„Przeminęło z parą” – wystawa fotografii Krzysztofa Prądzyńskiego

„Przeminęło z parą” – wystawa fotografii Krzysztofa Prądzyńskiego

Wernisaż wystawy – 30 czerwca (czwartek), g. 18.00 
Wystawa czynna od 30.06.2022 r. do 31.08.2022 r.

Krzysztof Prądzyński – fotograf, manager, miłośnik zabytków techniki (w tym starych parowozów i klimatów dawnej kolei w Polsce). Urodzony w Krakowie, w roku 1963. Studiował na Akademii Ekonomicznej w Krakowie Ekonomikę budownictwa i inwestycji u Profesora Leszka Kałkowskiego. Szlify fotograficzne zdobywał w Zakładzie Fotograficznym Haliny Garzyńskiej-Kańskiej, następnie w fotolaboratoriach Kodaka, aby w 1998 roku otworzyć własne fotolaboratorium i studio fotograficzne specjalizujące się wykonywaniu powiększeń fotograficznych i ich oprawie, a z czasem realizacją kompletnych wystaw plenerowych i galeryjnych. Od kilkunastu lat specjalista w digitalizacji archiwów fotograficznych. Zrealizował około 400 wystaw fotograficznych dla wielu znanych krakowskich fotografów i grafików ( m. in. Konrada Pollescha, Adama Bujaka, Zbigniewa Łagockiego, Wojciecha i Macieja Plewińskiego, Michała Korty, Janusza Leśniaka, Moniki Pałki, Andrzeja Nowakowskiego, Tadeusza Cukra, Ryszarda Otręby, Andrzeja Janikowskiego, Adama Gryczyńskiego, Jana Zycha, Wiesława Majki). Realizator wielu wystaw papieskich na Plantach Krakowskich i w Wadowicach, wystaw przyrodniczych w Parkach Narodowych, wystaw artystycznych w galerii ZPAF i ASP. W wolnych chwilach dokumentował fotograficznie ostatnie lata funkcjonowania trakcji parowej PKP, wąskotorowych kolejach leśnych i cukrownianych. Efektem tych dokumentacji fotografii kolejowej powstały wystawy autorskie: 1995 – NCK, 1996 – Norymberga, 2013 – Muzeum Historyczne w Ełku. Efektem współpracy z prof. Maciejem Pawlikowskim AGH było wydanie w 2020 roku książki pt. „Fascynujący świat kryształów”. Współautor zdjęć do kilkunastu książek o tematyce kolejowej, mineralogicznej i prasy związanej z transportem kolejowym i miejskim.

„Były sobie rzeźby w mieście….” – wystawa fotografii Tadeusza Cukra

„Były sobie rzeźby w mieście….” – wystawa fotografii Tadeusza Cukra

Wernisaż wystawy – 28 kwietnia (czwartek), g. 18.00 
Wystawa czynna od 22.04.2022 r. do 22.05.2022r.

Wystawa fotogramów przedstawiających rzeźby Igora Mitoraja, które były prezentowane w Krakowie na wystawach w Collegium Iuridicum UJ (1993) i na Rynku Głównym (2003/2004). Ekspozycja wzbogacona jest fotografiami późnych prac Artysty – wrót kościelnych w Rzymie i Warszawie.

„Amerykański Mit” – wystawa fotografii Marka Norka

„Amerykański  Mit” – wystawa fotografii Marka Norka

wystawa wspomnieniowa w 1. rocznicę śmierci

Wernisaż wystawy – 21 kwietnia (czwartek), g. 18.00 
Podczas wernisażu prezentacja filmu Marka Norka „Brooklyn czarter” oraz mini recital Jana Oberbeka – wirtuoza gitary.

Wystawa czynna od 21.04.2022 r. do 22.05.2022r.

Marek Norek – (8.11.1944 – 10.03.2021) operator, reżyser, fotograf i producent filmowy. W latach 1985-2013 był instruktorem d/s filmu w Nowohuckim Centrum Kultury i opiekunem Amatorskiego Klubu Filmowego „Nowa Huta”. Wyreżyserował ponad dwadzieścia filmów emitowanych głównie w telewizji, między innymi serial „Krajobrazy” poświęcony przyrodzie i zabytkom okolic Krakowa. Jego autorski film „Brooklyn Czarter” z udziałem Jana Peszka uczestniczył w Ogólnopolskim Festiwalu Filmów Krótkometrażowych w Krakowie w 1989 roku. Po wielokrotnych emisjach w TVP Kultura dużą popularnością cieszył się „Pamiętnik Leo” film Marka Norka wyprodukowany W 2009 r. przez NCK w którym pełnił on jednocześnie rolę reżysera, operatora, montażysty i scenarzysty. Film powstał na podstawie pamiętnika Leona Silberbacha, żydowskiego chłopca ukrywającego się w czasie Holocaustu w podkrakowskiej wsi Mogiła.

Marek Norek wykonał zdjęcia filmowe do pięćdziesięciu filmów krótkometrażowych w reżyserii m.in. Aleksandra Sroczyńskiego, Jerzego Kuci, Juliana Antoniszczaka, Łucji Mróz-Raynoch. Przez wiele lat współpracował z Teatrem Starym, dla którego wykonał realizacje filmowe do spektakli teatralnych w reżyserii Tadeusza Bradeckiego, Krystiana Lupy i Jerzego Stuhra. Jako fotograf miał trzy indywidualne wystawy: w Klubie Międzynarodowej Prasy i Książki w 1977 roku, w Krakowskim Domu Kultury – “Wielopole, Wielopole” Tadeusza Kantora w 1981 roku, oraz w Nowohuckim Centrum Kultury w 1993 roku.

Był autorem zdjęć do dwóch książek o sztuce: „Sztuka Sakralna” Mariana Korneckiego, „Sztuka Obronna” Janusza Bogdanowskiego.

Zdjęcia ze spektaklu „Wielopole, Wielopole” znajdują się w książce Krzysztofa Miklaszewskiego pt: „Spotkania z Tadeuszem Kantorem”. Były także prezentowane na wystawie „Tańczyli na moście” Marka Rostworowskiego poświęconej Kantorowi w Arsenale krakowskim – w 1995 roku  Marek Norek wykonywał zdjęcia dla Przekroju (okładki), Kultury, Kina, Literatury, Itd. Publikował także w Gazecie Wyborczej i Przekroju. Prowadził Wytwórnię Filmów CINEMA ART.

Ameryka zawsze fascynowała i zaciekawiała swoją cywilizacją i jej osiągnięciami. Od początku istnienia powstały o niej mity, które przyciągały rzesze emigrantów. Szczególnie silnie odczuwaliśmy ich magię w okresie komunizmu. Później, kiedy wkroczyliśmy na drogę kapitalizmu, mity te nieco wyblakły. Jakie są? Jaka jest prawda? Czy Ameryka jest inna niż mity, które funkcjonują o niej?

Starałem się zobaczyć różnice, które dzielą nasze kultury. Ale czy są one tak istotne? Wydaje mi się, że fotografia moja dotyka zaledwie tego, co jest ulotnym obłokiem mgły.

– Marek Norek

Patrząc na fotografie Marka Norka, nie mogę oprzeć się pogodnej refleksji. Otóż – poza różnymi funkcjami, jakie pełni fotografia – może ona, bądź też aparat fotograficzny być wspaniałym towarzyszem podróży. Doświadczyłem tego osobiście, przemierzając bezdroża Skandynawii, czy Jukatanu. Fotografia Marka Norka przekazuje jego emocje, wzruszenia i zachwyty, jakich doznawał w swej podróży po Ameryce. Precyzyjne w swej warstwie warsztatowej, pozwalają nam odkryć piękno miejsc, nie tylko tam, gdzie dominuje efektowna architektura, ale również w banalnych na pozór sytuacjach ulicznych. Zgodnie z głoszoną prawdą, że malarz piękno tworzy, a fotograf je odkrywa, wystawa Marka Norka to trafne zdanie potwierdza. Aparat fotograficzny, towarzysz podróży autora nie zawiódł go, dobrze wypełniając swoje zadanie, przekazując nam to wszystko, co wspólnie przeżywali.

– Zbigniew Łagocki

Wystawa „Amerykański mit” była pierwotnie prezentowana w 1999 roku w Galerii Centrum NCK. Teksty pochodzą z folderu do w/w wystawy.

Barwy Świata Przyrody 2022

fot. Patrycja Wąsikowska

Barwy Świata Przyrody 2022

wystawa Związku Polskich Fotografów Przyrody – Okręg Krakowski

Wernisaż wystawy – 3 marca (czwartek), g. 18.00
Wystawa czynna od 3.03.2022 r. do 18.04.2022r.

Wystawa prezentuje najnowszy dorobek fotografów zrzeszonych w Okręgu Krakowskim Związku Polskich Fotografów Przyrody. Znalazły się na niej intrygujące ujęcia krajobrazów, mniej lub bardziej odległych, a także zdjęcia ptaków i ssaków, które olśniewają nas bogactwem barw, form i zachowań – nierzadko okupione wielogodzinnym wyczekiwaniem w bezruchu w dobrze zamaskowanym ukryciu. Zdjęcia wyczekane, pozwalające zgłębić odrobinę intymnego świata żywych istot, które egzystują obok nas. Jeśli chcemy go poznać, musimy być cierpliwi i bardzo uważni. Wystarczy, że na chwilę zatrzymamy się na środku łąki, nad jeziorem czy w lesie i wsłuchamy w odgłosy otaczającej nas natury. Przekonamy się, że ten z pozoru odległy świat, nie jest groźny, a jego różnorodność jest nam potrzebna do życia jak powietrze. Poznajmy cykadę, dowiedzmy się jak odzywa się wodnik, posłuchajmy jelenia na rykowisku, odkryjmy niezwykły kształt obuwika. Zachwyćmy się bogactwem przyrody.

– Paweł Wrona

 

W wystawie biorą udział: Małgorzata Drewniak, Wojciech Firlej, Leopold Grela, Emilia Grzędzicka, Adam Gutowicz, Krzysztof Hajduk, Mateusz Kotowicz, Dominika Kustosz, Janusz Mazalon, Katarzyna Niedziołek, Beata Ostachowicz, Andrzej Pochopień, Tomasz Sikorski, Rafał Stankiewicz, Patrycja Wąsikowska, Tomasz Wilk, Paweł Wrona.

Następna strona »

Organizator

Kontakt


Dział Foto-Filmowy

Nowohuckie Centrum Kultury

al. Jana Pawła II 232

31-913 Kraków

tel. 12 644 02 66 wew. 30

fotogaleria@nck.krakow.pl
Sierpień 2022
P W Ś C P S N
1234567
891011121314
15161718192021
22232425262728
293031  
« Cze    

Organizator

Kontakt

Dział Foto-Filmowy Nowohuckie Centrum Kultury al. Jana Pawła II 232 31-913 Kraków Tel. 12 644 02 66 wew. 30
Sierpień 2022
P W Ś C P S N
1234567
891011121314
15161718192021
22232425262728
293031  
« Cze    

CyberChimps WordPress Themes

© Nowohuckie Centrum Kultury