03.09.2016

Narodowe Czytanie „Quo vadis”

narodowe_czytanie_2016_Sienkiewcz_Quo-vadis

Narodowe Czytanie „Quo vadis”

Ogólnopolska akcja publicznego czytania wybitnych polskich dzieł literackich pod patronatem Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej.

To już piąta edycja akcji mającej na celu propagowanie polskiej literatury, a także przyczyniającej się do wzrostu poziomu czytelnictwa w Polsce. W tym roku wybór padł na powieść Henryka Sienkiewicza „Quo vadis”.  XIX wieczna powieść ukazuje wątek miłosny, na tle dramatycznych wydarzeń historycznych schyłku Cesarstwa Rzymskiego i rosnącej siły wpływu religii chrześcijańskiej w Europie.  Galeria postaci stworzonych przez Henryka Sienkiewicza, mówi nam nie tylko o minionych czasach, ale także niesie uniwersalne i wciąż aktualne problemy i zagadnienia.

W ramach wydarzenia  na Placu Centralnym  odbędzie się happening zorganizowany przez aktorów Teatru Ab Intra, Teatru Ancymon, Teatru Empiryk  działających w Nowohuckim Centrum Kultury. W przestrzeni publicznej miasta greckie posągi ożyją, a z ich ust popłynie melodia pięknej prozy Henryka Sienkiewicza.

Mamy nadzieję, że takie działanie przyczyni się do szerszego rozpropagowania idei czytania wielkich klasyków polskiej literatury i  skłoni też do włączenia się  w akcję i przeczytania swojego ulubionego fragmentu powieści na żywo.

Zapraszamy!!!

 

A tak w zeszłym roku, mieszkańcy Nowej Huty włączyli się w Narodowe Czytanie „Lalki” Bolesława Prusa.

https://www.youtube.com/watch?v=9RLZ-e24cq8

Sobota, 03.09.2016, Plac Centralny
godz. 12:00

Dział Artystyczny, pok. 113
telefon: 12 644 02 66 wew. 10
e-mail: artystyczny@nck.krakow.pl